Екатерина Захариева, Шенген
На снимката: вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева

Холандия и Франция пречат на България и Румъния да влязат в Шенгенската зона. Това заяви в интервю за „Известия“ българският министър на външните работи Екатерина Захариева.

Според нея приемането на двете страни в Шенген съществено ще помогне на чужденците, които ги посещават, а за българските и румънските граждани това не е проблем, защото те могат да пътуват в рамките на Европейския съюз без визи.

„От 2011 г. насам Европейската комисия и Европейският парламент са публикували множество резолюции и доклади, в които призовават страните от ЕС да приемат България и Румъния в Шенгенската зона, но това не е донесло видими резултати”, заяви Захариева.

И добави:

„Две държави – Холандия и Франция – все още изразяват опасения по повод приемането на България и Румъния в Шенген. След започването на миграционната криза мога да разбера тяхната тревога, но не мога да намеря реални аргументи за отказа“, отбеляза тя. „Към 2011 г. ние вече бяхме изпълнили всички технически изисквания, а сега, в условията на масов приток на бежанци в ЕС, доказахме своята способност да охраняваме външните граници на Евросъюза. Следователно, няма никакви основания България и Румъния да не бъдат включени в Шенгенското пространство”.

Външният министър подчерта, че  София ще продължи да води преговори с тези две страни, за да ги убеди да приемат страната в Шенген, но добави, че отсъствието му не е проблем за българите.

„Това ще бъде удобно за чужденците, които след това ще могат да пътуват в страните от ЕС с българска виза“, смята тя.

От своя страна вицепрезидентът на Руския съюз на туристическата индустрия /РСТИ/ Юрий Барзикин коментира, че всяка отмяна на визовите бариери винаги е добра.

„България е много популярна сред руските туристи: някои имат недвижими имоти в тази страна, където хората отиват на почивка. Там много добре е развит детският отдих“, каза той. „Естествено, че универсалната виза ще разшири възможностите, ще позволи да се пътува в другите страни от ЕС и ще направи почивката още по-удобна. Въпреки това да се говори за рязък скок на туристическия поток, ако България влезе в Шенген, е неоправдано“, смята Барзикин.

Правилата за издаването на шенгенски визи са еднакви за всички, подчерта той. При това различните страни ги спазват различно – някои се отнасят към тяхното издаване по-лоялно. Испания, Гърция и Италия предоставят мултивизи за срок от поне половин година, с което си осигуряват стабилен приток на руски туристи. Вицепрезидентът на РСТИ смята, че при влизането на България в Шенген тази страна ще бъде една от най-лоялните при издаването на визи.

Към този момент в Шенген са 26 държави – 22 членки на ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.

Великобритания, Ирландия, Кипър, Хърватия, България и Румъния, макар и да са членове не ЕС, но не са част от Шенген. Това означава, че при влизане в страните от Шенген техните граждани, въпреки че пътуват в ЕС без визи, все пак трябва да минат през граничния контрол.

„Известия” припомня, че за приемането в Шенгенската зона страната трябва да изпълнява редица критерии.

Първо, да осигури контрол на външните граници и издаване на визи по шенгенски образец. Второ, ефективно да си сътрудничи и координира действията с останалите държави по въпросите на сигурността.

Трето, да внедри общоприетите правила за контрол на сухопътните, морски и въздушни граници, издаването на визи, защита на личните данни. Четвърто, да се включи в Шенгенската информационна система и визовата информационна система, които представляват закрити база с данни на всички, които влизат на територията на Шенген, и позволява на страните в ускорен режим да споделят информация.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук