С 89 гласа „за“, 12 „против“ и 19 „въздържал се“ депутатите приеха на първо четене закона за киберсигурността, внесен от Министерския съвет. Той цели да изпълни директиви на ЕС да се въведат в националното законодателство мерки за високо общо ниво на сигурност на мрежите и информационните системи в съюза.
От опозицията не подкрепиха законопроекта.
„Навлизането на информационните технологии във всички сфери на живота има двустранен характер. От една страна е ползата от по-лесното ползване и управление на различни процеси, а от друга – защитата на комуникационната инфраструктура и данните в системите“, подчерта Тодор Байчев от „БСП за България“.
Според него с предложения законопроект не се решават основни проблеми и не покрива всички уязвими точки в тази област. Тодор Байчев подчерта, че групата на „БСП за България“ ще се въздържи при гласуването и няма да подкрепи законопроекта на първо четене.
„Така предложеният законопроект няма да произведе никакво полезно действие, докато не се постави истинският въпрос за прозрачността, независимостта в софтуерния код. Докато това нещо не се случи, ние няма да можем да говорим за каквато и да било киберсигурност“, аргументира се той.
Законът предвижда създаване на няколко структури, които да следят за безопасността в киберпространството. Това ще бъде на първо място Съвет по киберсигурност, който ще е създаден към Министерския съвет и ще има консултативни функции. Предвижда се миниастър-председателят да посочи Национален координатор по киберсигурност.
Ще бъдат създадени още Национално единно звено за контакт и Национален екип за реакция при инциденти в киберсигурността.
Законът цели да подобри и доверието на гражданите и бизнеса в онлайн средата, както и да създаде възможност за по-пълноценно използване възможностите на цифровия свят – социални медии, електронно правителство, електронно обучение и електронно здравеопазване.