Западните държави трябва да се подготвят за дълга „изтощителна война“ в Украйна. Това каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг вчера вечерта след срещата си във Вашингтон с американския президент Джо Байдън. В същия ден Столтенберг се среща и с министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин.
„Просто трябва да бъдем подготвени за дълъг път“, каза още той пред журналисти. „Това, което виждаме, е, че тази война вече се е превърнала във война на изтощение“, обясни Столтенберг.
Генералният секретар на НАТО заяви, че украинците „плащат висока цена за това, че защитават собствената си страна на бойното поле, но виждаме, че Русия дава големи жертви“.
Макар да повтори, че НАТО не иска да влиза в пряка конфронтация с Русия, Столтенберг заяви, че западният военен съюз има „отговорността“ да подкрепи Украйна.
„Повечето войни – най-вероятно и тази война, на някакъв етап приключват на масата за преговори. Това, което знаем, обаче е, че това, което се случва около масата за преговори, е много тясно свързано със ситуацията на терен, на бойното поле“, каза той.
Преди дни и американският президент Джо Байдън също започна да говори за преговори между Украйна и Русия. Тогава той каза, че САЩ изпраща модерни ракети на Украйна, за да може тя да бъде възможно най-силна на масата на преговорите. Повече по темата ТУК.
Попитан дали Западът оказва натиск върху Украйна да приеме загуби на територии, за да преговаря за мир – основното опасение на поддръжниците на Украйна, Столтенберг заяви, че „не е наша работа да решаваме или да имаме категорични мнения какво трябва да приеме или не Украйна“.
Ръководителят на НАТО не коментира дали Алиансът обсъжда военноморски ескорт за извеждане на блокирания в Украйна износ на зърно през руската блокада на украинското крайбрежие, но заяви, че приветства усилията за намиране на решения.
„Най-лесният начин да се изнесе повече зърно и да се намали натискът върху цените на храните е президентът Путин да прекрати войната“, каза той.
„Докато това не се случи, приветствам усилията на различни държави, включително съюзници от НАТО, също в тясна координация с ООН, да търсят начини за изнасяне на повече зърно, добави той.
Вчера и представител на Европейската комисия – нейният заместник-председател Маргаритис Схинас, че „при криза с храните в световен мащаб вината е в лично на руския президент Владимир Путин“. Повече по темата ТУК.