Само за два месеца на Киев бяха отпуснати още 10,6 милиарда евро. Дали в това отношение Европа вече изпреварва САЩ? Ето какво сочат актуалните данни:
Международната помощ за Украйна за нейната борба срещу руската агресия е нараснала през май и юни с 10,6 милиарда евро, сочат данните на Института за световна икономика (ИСИ) в Кил. Те стъпват на актуализираната информация в базата данни на проекта Ukraine Support Tracker, в рамките на който група германски учени събира и обобщава сведенията за финансовата и материална подкрепа, която повече от 40 държави и структури от ЕС предоставят на Киев от началото на 2022-а година насам.
Европа е водеща в помощите за Украйна
Новите статистически данни обхващат средствата, отпуснати или обявени до 30-и юни 2024-а година. Увеличението на помощта за Киев с 10,6 милиарда евро само за два месеца изглежда се дължи до голяма степен на проведената в средата на юни в Швейцария мирна среща на върха за Украйна, по време на която редица правителства, включително САЩ, Норвегия и Канада, обявиха допълнителни програми за подкрепа.
До края на първата половина на тази година Европа е превела общо 110,2 милиарда евро на Украйна, според Ukraine Support Tracker. В този случай под Европа се разбират и страни, които не членуват в ЕС, като Великобритания, Исландия, Норвегия и Швейцария. Почти половината от тази сума (51,5 милиарда евро) е военна помощ.
Така че ако се разглежда Европа като цяло, тя е далеч пред САЩ по отношение на мащабите на подкрепата за Украйна, особено ако вземем предвид и това, че към отпуснатите 110,2 милиарда евро Ukraine Support Tracker добавя още 77 милиарда обещана помощ. Тези средства са включени в конкретни програми и бюджети на ЕС и на отделните европейски държави, но още не са отпуснати.
Военната помощ от САЩ и Европа се изравнява
В същото време САЩ са предоставили 75,1 милиарда евро и са анонсирали още 23,3 милиарда. Ако разгледаме държавите поотделно, Съединените щати очевидно са начело, далеч пред всички останали държави и Европейския съюз.
Особеност на американската подкрепа за Украйна е това, че приоритет за Вашингтон е военната помощ. От общо отпуснатите 75,1 милиарда евро 51,6 милиарда са във военно оборудване. На свой ред ЕС изобщо не предоставя военна помощ на Украйна, правят го директно отделни страни членки. Брюксел предоставя на Киев само финансова и хуманитарна помощ – дотук за 39,3 милиарда евро по данни на ИСИ в Кил.
Сведенията на Ukraine Support Tracker показват, че всички европейски държави заедно са предоставили на Украйна толкова военна помощ (51,5 милиарда евро), колкото и САЩ (51,6 милиарда евро). Германия (14,7 милиарда евро), Великобритания (13,1 милиарда), Япония (9,1 милиарда) и Канада (7,2 милиарда) следват САЩ в списъка на най-големите държави донори на Украйна.
Дания дава два процента от БВП
Ако се вземе предвид само военната помощ, Германия (след САЩ) е предоставила най-много оръжия на Украйна – за 10,2 милиарда евро. Следва Великобритания с 8,9 милиарда.
В тази класация прави впечатление четвъртото място на малка страна като Дания, която е предоставила на украинската армия оръжия на стойност 6,4 милиарда евро. Като част от БВП това е страната, която помага най-много на народа и армията на Украйна – помощта на Дания за Киев достига 1,8 процента от БВП.
Следват Естония (1,7 на сто), Литва и Латвия (1,4), Финландия (0,9), Швеция (0,8) и Полша (0,7). За сравнение: помощта на Германия за Украйна възлиза на 0,6 процента от БВП, а тази на САЩ – на 0,3 на сто.
Задават се нови пакети от помощи
През юли бяха дадени нови обещания за предоставяне на помощи за Украйна. Така например на 29-и юли министерството на отбраната на САЩ обяви два нови пакета на стойност 1,7 милиарда долара. Първият, на стойност 200 милиона долара, включва оборудване за противовъздушната отбрана на страната, боеприпаси за системите HIMARS, минохвъргачки и противотанкови ракети Javelin. Оръжията от този пакет ще бъдат изпратени на Украйна директно от складовете на американската армия. Вторият пакет, на стойност 1,5 милиарда долара, предвижда възлагане на поръчки за производство на видовете оръжия, от които Украйна се нуждае.
На 17-и юли Япония обяви, че отпуска на Украйна заем в размер на 3,3 милиарда долара, като използва конфискуваните лихви от активите на Русия, които бяха замразени след пълномащабната руска инвазия.
*Текстът е публикуван в „Дойче Веле“.
Още международни новини – четете тук