В столицата на Исландия Рейкявик се провежда четвъртата Среща на върха на Съвета на Европа. България е представена от вицепрезидента Илияна Йотова. Държавни и правителствени ръководители от 46 страни се събраха, за да препотвърдят единството на Съвета на Европа около общите ценности, върху които е изградена организацията демокрация, правова държава, права на човека.
Съветът на Европа, който е основан след Втората световна война, има за цел да насърчава правата на човека, демокрацията и върховенството на закона и е различен от Европейския съюз, поради което сред неговите 46 членове са и държави като Великобритания, Турция и Украйна.
Присъстват и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, както и наблюдатели от ООН и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Срещата в Рейкявик е първата среща на върха на Съвета на Европа от 2005 г. насам и едва четвъртата по рода си среща на държавни и правителствени ръководители. Основната тема на двудневната среща на върха е войната в Украйна.
Членовете на съвета ще обсъдят как Русия може да бъде държана отговорна за войната си срещу съседната страна. Припомняме, че Русия беше изключена от съвета, след като миналата година започна пълномащабна инвазия в Украйна.
Зеленски подчерта силата на европейското сближаване
Не срещата в Рейкявик присъстват германският канцлер Олаф Шолц, френският президент Еманюел Макрон, британският премиер Риши Сунак.
Германският канцлер Олаф Шолц, френският президент Еманюел Макрон и британският министър-председател Риши Сунак бяха сред тези, които подчертаха подкрепата си за Украйна.
Към тях чрез видеовръзка се присъедини украинският президент Володимир Зеленски, който завърши обиколката си из европейските столици, за да осигури повече оръжия и помощ преди очакваната контраофанзива срещу руските сили.
„Русия се опитва много усилено да подобри способността си да убива. Ние се опитваме много усилено да подобрим защитата на нашия народ“, заяви Зеленски. „И аз благодаря на всички държави и лидери, които ни помагат да подобрим изцяло нашата противовъздушна отбрана. Ние показваме какво означават нашите 100% и какво означава силата на свободния свят“, каза той
Германският канцлер Олаф Шолц призова за създаване на международен регистър на военните щети в Украйна. Той заяви, че е много важно „да изградим регистър на щетите, който сега ще ни позволи колективно да регистрираме щетите, причинени от руската агресивна война в Украйна“.
Това ще създаде основа за възстановяването на Украйна, каза той.
Регистърът е предпоставка за работа с общи данни, каза Шолц, като отбеляза, че той може да осигури основа за разговори на международно равнище.
Френският президент Еманюел Макрон подкрепи идеята за регистър на военните щети в Украйна.
„Призовавам всички държави да се присъединят към него и да допринесат активно за изработването му“, каза той. Международната общност трябва да продължи да оказва неотклонна подкрепа на Украйна, „член на нашето европейско демократично семейство (…) толкова дълго, колкото е необходимо“, заяви Макрон.
Той също така призова за създаването на центрове за психично здраве в Украйна с помощта на Банката за развитие на Съвета на Европа, „за да се помогне на всички онези, които ежедневно страдат от тежките травми, причинени от този жесток конфликт, и както поискаха самите украинци“.
Макрон заяви, че Съветът на Европа е изправен пред опасностите на века.
„Нищо не трябва да намалява нашия ясен оптимизъм или нашата решителност“, каза Макрон.
Шолц също така призова за поддържане на контакти с Русия въпреки руския президент Владимир Путин и неговото правителство в изказването си в началото на срещата на върха на Съвета на Европа в Рейкявик.
Войната на Русия в Украйна ще приключи в някакъв момент, каза Шолц. „И едно нещо е сигурно. Тя няма да приключи с победа на империализма в стил Путин“, добави той. Украйна ще получава подкрепа, докато не бъде постигнат справедлив мир, каза Шолц.
„Дотогава ние трябва да поддържаме мостовете към представителите на друга Русия, друга Беларус – и по този начин да поддържаме отворена перспективата за демократично, мирно бъдеще в двете страни – колкото и малко вероятно да ни се струва това днес“, допълни Шолц.
Според проект на заключителната декларация, видян от Ройтерс, лидерите ще одобрят нов Регистър на щетите, механизъм за регистриране и документиране на доказателства и претенции за щети, и искове за обезщетения, загуби или вреди, причинени в резултат на руската инвазия.
Източници: БТА, БГНЕС, Ройтерс
Още международни новини – четете тук