Зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков

Заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков  откри регионалната конференция „Борбата с енергийната бедност: усъвършенствани политики за енергийна ефективност със засилено участие на местните власти“ в София. Той подчерта, че енергийната бедност е тема от общоеврапейско значение и че инвестицията в енергийна ефективност е важна дългосрочна мярка.

Като най-важен въпрос експертът открои различията в подхода за дефиниране на гражданите, които попадат в групата на енергийно бедните, защото всяка държава има своите специфики и една обща дефиниция не би покрила всички граждани.

„Дефиницията за енергийна бедност в Швеция би била една, а в България би била друга. Институциите, които са отговорни за енергийна бедност, би трябвало да бъдат въвлечени на всяко едно ниво с цел осигуряване на по-добър стандарт на живот и развитие на мерки“, поясни той.

По думите на Станков инвестицията в енергийна ефективност е важна дългосрочна мярка. Тя ще доведе до факта, че гражданите, поставени в групата на енергийна бедност, ще намалят енергийната си консумация. А намалявайки я, те ще дадат по-малък процент от приходите си за енергия и така ще излязат от групата на енергийно бедните.

Зам.-министърът подчерта, че с достигането на 2020 г. трябва да се мисли и за новите цели. „Държавите-членки се обединиха около това да има ясна цел за Европа, а държавите да си поставят самостоятелно цели, които да допринесат за европейската цел“ каза той.

Жечо Станков обясни, че един от най-важните форуми – неформалната среща на енергийните министри – предстои в София, където ще се обсъждат много значими въпроси конкретно за чистата енергия. Той коментира, че „Министерство на енергетиката“ не разполага с огромни фондове, но има добър опит по т.нар. „Норвежка програма“.

Според зам.-министърът приоритет, на който страната ни залага, е оползотворяване на геотермалната енергия. „Това, което научихме от Исландия и Норвегия е, че чрез подземни води, невисоко температурни, също може да се извлече голяма енергийна ефективност. Конкретни бенефициенти по тази ос ще бъдат общините“, обясни той.

Около 50 млн. души в Европейския съюз изпитват затруднения да отоплят или охладят дома си адекватно, или да платят сметките си за енергия. По данни на „Евростат“ около 1/3 от българите изпитват проблем да покрият сметките си за енергия. 40% не отопляват адекватно жилището си, а 50% – не го охлаждат адекватно, показват още данните на статистиката.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук