Приключи срещата между „Продължаваме промяната“ и парламентарните групи за приоритетите в програмна декларация, подготвена от формацията. Кандидатът за министър-председател на ПП акад. Николай Денков покани всички парламентарни сили на разговор в Народното събрание днес от 14:00 часа. На поканата се отзоваха БСП, „Демократична България“ и „Български възход“.
„Продължаваме промяната“ предложиха на парламентарните групи да се обединят по приоритети в програмна декларация, която да се гласува в началото на януари в пленарна зала.
На политическите сили беше даден срок до четвъртък вечерта за предложения по декларацията. ПП пък поканиха всички парламентарни групи да обсъдят приоритетите в декларацията днес, като ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ не се отзоваха.
„Идеята е да видим заедно къде би могло да има общо сечение на приоритети“, каза Николай Денков.
Той посочи, че след Нова година в първия работен ден канят отново парламентарните групи, дали своите предложения, за да бъдат оформени национални приоритетни задачи в програмна декларация.
По думите на Денков се очаква в програмната декларация да има преамбюл, в който се обяснява избраният подход, конкретни национални цели, към които да бъде приложен списък с конкретни законопроекти, които Народното събрание да разгледа през 2023 г.
След това ПП очакват декларацията да влезе в зала. Ако получи подкрепа, заявиха, че ще продължат към обсъждане на състав на кабинет. Ако не получи – ще върнат мандата за съставяне на правителство.
Разговорите
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков припомни какви са приоритетите на формацията. Той подчерта, че влизането на България в Шенген и Еврозоната е особено важно.
Той посочи, че приоритетите на ПП са в три категории – мерки за намаляване на неравенствата, мерки за справедливост и европейска интеграция.
В намаляване на неравенствата влизат повишаването на минималната работна заплата, индексация на пенсиите, подобряване на условията за правене на бизнес в България и други социални мерки.
В пакет „Справедливост“ са „голяма част от всички закони, които са ни нужни, за да имаме съдебна система“. Тук влизат реформата в КПКОНПИ, механизмът за разследване на главния прокурор.
„Никой не трябва да бъде над закона. Никоя власт не трябва да бъде безконтролна. Ако обединим усилия около тези приоритети, влизането ни в Шенген може да стане реалност“, каза Петков.
Третият приоритет е именно продължаване на европейската интеграция – тоест влизане в Шенген и еврозоната.
Асен Василев изрази мнение, че форматът на срещата е недостатъчен за правителство, но това не пречи да свършат добра работа.
„Независимо дали ще има правителство с втория, третия мандат, или нови избори, влизането в Шенген и Еврозоната са цели, за да тръгне страната напред, за да ни направи по-богати и по-европейци в смисъл на справедливост и правен ред. Колкото по-рано започнем разбирателство по тези приоритети, толкова по-добре“, каза той.
„Има конкретни задачи, около които би било добре да се обединим. Да направим усилие да съкратим сроковете, за да приемем Закона за КПКОНПИ. Имайки предвид, че това е закон и за ПВУ, без него няма как да изпратим искане за втория транш от средства, би било добре законът да бъде приет в рамките на това Народно събрание, даже в случай, че то не излъчи кабинет“, отбеляза Василев.
Георги Гьоков от БСП заяви, че партията му държи на намаляването на неравенствата и бедността.
Христо Иванов от „Демократична България“ заяви, че е нужно не какво да е управление, а такова, което да движи страната напред.
„Дори вторият мандат да не успее, вашите усилия ще бъдат изключително полезни за страната. Това, че тук има празни столове, за мен е разочароващо“, посочи той, като припомни, че ДБ се явиха на срещи с ГЕРБ и с техния кандидат-премиер Николай Габровски.
Още вътрешнополитически новини – четете тук.