Понастоящем Иран не планира да увеличава обсега на ракетите си, разкри командващият корпуса на гвардейците на ислямската революция Мохамад Али Джаафари, цитиран от агенция „Тасним“.

„От техническа гледна точка ние сме в състояние да увеличим обсега на нашите ракети. Само че засега това не влиза в дневния ред на политиката ни – каза Джаафари – наличните в Иран ракети с обсег 2000 км. са напълно достатъчни за гарантиране на сигурността на страната.“

През 2015 г. иранските военни демонстрираха крилатата ракета „Мескат“, чийто обсег на действие е около 2000 км.

От 90-те години на миналия век Иран развива своя собствена ракетна програма. Техеран отказва да води преговори за ограничаване развитието на ракетния сектор с мотива, че съперниците на страната в региона имат на въоръжение балистични ракети.

САЩ нееднократно са отправяли критики към Техеран за развитието на неговата ракетна програма. На 13 март президентът на САЩ Доналд Тръмп взе решение да продължи с една година санкциите срещу Иран, които бяха въведени заради разработването на балистични ракети, „поддържането на международния тероризъм“, и нарушаване на правата на човека.

Другата държава, която следи зорко развитието на иранската рактена проглама, е Израел. Тел Авив се чувства пряко застрашен от прогреса на ракетната технология на Техеран, тъй като двете страни вече са в неофициален конфликт, разразяващ се на територията на Сирия. Освен опасенията от бъдеща възможност за ядрени бойни глави на иранските ракети, Израел е притеснен от перспективата за изтичане на технологии за производство на ракети или доставка на такива за терористични организациии като „Хизбула“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук