Майка Тереза

Близо половин век римо-католическата монахиня Майка Тереза, която работи с бедните в индийския град Калкута, носеше обикновено бяло сари с три сини ленти по ръбовете.

Известното сари на нобеловата лауреатка е патентовано, за да се предотврати „нечестното“ му използване за търговски цели.

Индийското правителство тихомълком признало сарито за интелектуална собственост на Мисионери на милосърдието през септември миналата година, когато Майка Тереза бе обявена за светица от Ватикана. Но орденът решил да не оповестява това публично.

Бисваджит Саркар, адвокат от Калкута, който работи на доброволни начала за ордена, казва, че подал молбата за патент още през 2013г.

„Просто ми хрумна, че синият ръб на сарито трябва да бъде защитен, за да се предотвратят бъдещи злоупотреби за търговски цели. Ако искате да носите или използвате тази разцветка под някаква форма, можете да ни пишете и ако се убедим, че нямате търговски мотиви, ще ви разрешим“, казва Саркар.

Бялото сари със сини ръбове отдавна се идентифицира с Майка Тереза и нейния орден. Историята датира още от 1948г., когато албанската монахиня, с разрешението на Рим, започнала да го носи с малък кръст през рамото си.

Според някои разкази монахинята избрала синият свят, защото той се свързва с чистота. Над три десетилетия саритата се шият от хора, болни от проказа, в дом, управляван от ордена в покрайнините на Калкута.

Не е ясно как патентът върху известното сари ще бъде приложен на практика. Много сайтове за пазаруване вече продават вариации на „унисекс рокля Майка Тереза“ – сари със сини рабове и блуза с дълъг ръкав.

Дизайнери, като Ананд Бушан, не са съгласни.

„Някои дизайни на традиционната индийска кърпа гамча, например, са патентовани. Няма нищо лошо в патентоването на отличителен, култов дизайн, като сарито на Майка Тереза. Това не означава, че някой се опитва да си го присвои“, казва той.

Монахините казват, че Майка Тереза е наредила преди смъртта си името й „да не се използва за търговски цели“. В изпълнение на желанието й, Саркар помогнал на ордена да патентова името й преди две десетилетия.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук