Засилен интерес към българските автори отчитат в Регионална библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян

В последно време се наблюдава засилен интерес към български писатели, като всеки месец класациите за най-продаваните книги включват местни автори, съобщи за БТА Петя Тодорова, ръководител на отдел „Заемна за възрастни“ в Регионална библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян. Периодично различни нови заглавия оформят месечните предпочитания на читателите. Жените се проявяват като по-активни читатели в сравнение с мъжете и показват по-широк спектър от жанрови предпочитания. Те се наслаждават на четенето най-вече за удоволствие, докато мъжете се фокусират главно на литература, свързана с професионалното им развитие.

По-голямата част от читателите предпочитат художествена литература. По-младите читатели на възраст между 18 и 35 години проявяват интерес към научна фантастика и фентъзи, докато по-възрастните читатели се насочват към класически и романтични произведения. Читателите също така се интересуват от биографични и мемоарни книги, както и от заглавия, свързани с психологията. „Все повече хора осъзнават значението на психичното здраве, което става актуална тема в обществото ни, и се интересуват от истории, които вдъхновяват и показват, че пътят към успеха може да бъде и техният, следвайки добрите примери“, коментира Тодорова.

Сред нехудожествената литература най-висок интерес предизвикват заглавия за личностно развитие, научна и историческа литература.

Детският отдел на библиотеката, който обслужва читатели до 14-годишна възраст, разполага с над 30 000 библиотечни единици, включващи художествена и специализирана литература, анимационни филми на електронни носители и игри, отбеляза Емилия Коджебашева, ръководител на „Детски отдел“.

„За да ангажираме вниманието на децата и да стимулираме интереса им към четенето, в отдела провеждаме различни културни инициативи, сред които образователни сесии, литературни четения, дискусии по книги, срещи с автори, както и тържества по случай годишнини на известни личности и национални празници“, допълни Коджебашева.

В отдела се наблюдава увеличение на посещенията на родители с малки деца до 6-годишна възраст, които вземат понякога до 20 книги за домашно четене, а след това използват специализирания кът за тях – „Стаята за ранно детско развитие“.

Най-популярните книги сред най-малките са български народни приказки, истории за животни, книжки с гатанки и пословици. На учениците от начален курс (първи до четвърти клас) особено им харесва „Сърцатко“ от Иван Кръстник. Те също проявяват интерес към „Феята от захарницата” на Катя Антонова, „Приказки от оная гора” на Мая Дългъчева и „Пет приказки” на Валери Петров.

По-големите ученици – до 7 клас, вземат книги от списъка с задължителна литература, но търсят и сборници по математика и книги, засягащи пубертета.

В класацията на най-четените книги за декември 2024 г. в „Заемна за възрастни“ на първо място е романът „Нишка“ на Виктория Бешлийска, а в „Детски отдел“ – „Коледния Прасчо“ на Дж. К. Роулинг.

Според библиотечните специалисти, хората проявяват най-голям интерес към книги, които са им били четени в детството, което предполага здрава основа за развиване на дълготрайни читателски навици.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук