Защо заведения забраняват на клиентите си да използват лаптопи?

Много служители, които през периода на коронавируса работеха дистанционно, след като той приключи, решили да преместят работните си задължения в кафенета и ресторанти. Вместо да се върнат в офисите на своите компании, те предпочитат да работят с лаптопа си в заведения.

В следствие на това обаче, в някои немски заведения много маси остават заети за дълги часови периоди, без значителна консумация, което намалява оборота им. Заради това все повече собственици на ресторанти в Германия започват да поставят ограничения или дори да забраняват използването на преносими компютри.

Пълна забрана на преносимите компютри

Германската телевизия А Ер Де разкрива заведение, в което е забранено на клиентите да ползват лаптопи.

При първоначален поглед, това е обикновен кафе-бар, намиращ се в района на околовръстния път на Кьолн, но веднага след влизането става ясно, че не е толкова обикновен. Заявленията, изписани на множество червени табели, ясно сочат, че клиентите нямат право да използват лаптопи. В заведението не ще видите хора, загледани в екраните на своите преносими компютри, а вместо това – многобройни посетители, които се разговорят и се забавляват, разказват авторите на репортажа.

Преди години обаче ситуацията в кафе-бар „Еспресито“ била различна. Тогава не било необичайно клиентите да прекарат часове в интернет, без да поръчват много. Заради заетите маси, дори редовните клиенти често не успявали да намерят място.

„Хората с лаптопи заемаха твърде много маси и нарушаваха уютната атмосфера на кафенето“ споделя собственикът Волкан Акар. Той признава, че е бил принуден да наложи забрана за лаптопите, за да промени ситуацията. По-скоро приятелите му се шегуваха с решението му, но впоследствие и други собственици на кафенета започнали да предприемат подобни мерки.

Волкан Акар е категоричен, че му е всичко е безразлично относно размера на поръчките. Той иска да се фокусира върху редовните клиенти, които ценят меката атмосфера на заведението си. За него основното е „енергията на кафенето“.

„Един стресиран клиент, привързан към лаптопа си, ще наруши атмосферата в цялото заведение“, споделя собственикът на кафе-бара в Кьолн.

Хибриден модел

На други места в Германия започнали да намират по-креативни решения на проблема с клиентите, които запълвали маси с лаптопите си за дълги периоди, отбелязва А Ер Де.

Собственицата на кафене „Кропка“ в Хамбург, Катрин Кох, също преживяла подобни трудности след края на пандемията. Нарастващ брой посетители започнал да работи в формат „хоум-офис“ в нейното заведение. Лаптопи, хард дискове, кабели и слушалки – кафенето ѝ започнало да наподобява модерни коуъркинг пространства.

С времето, тази ситуация стана за Кох непоносима.

„Понякога клиентите заемат маса за четири, пет или шест часа, поръчвайки само кафе. Понякога дори донасят напитки отвън“, разказва тя.

Не е пожелавала напълно да забрани лаптопите, но е наложила нови правила. Клиентите на „Кропка“ могат да работят с преносими компютри само във вторник и петък и то единствено на определените за целта маси, разположени до витрината.

През уикенда обаче нямат право да използват лаптопи. Явно правилата не вредят на бизнеса, тъй като почти всички маси са заети, твърдят репортерите на А Ер Де.

По-либерални заведения

Все пак, не всички собственици на заведения в Германия смятат, че трябва да наложат ограничения за използването на лаптопи.

На ул. „Брайте“ в Кьолн, близо до „Еспресито“, се намира друго кафене, в което клиентите удобно могат да работят или да се забавляват онлайн, пиейки кафе. Управителят на заведението предпочита да остане анонимен, тъй като се притеснява, че репортажът ще доведе до увеличаване на клиентите, ползващи лаптопи, които заемат маси с часове.

„Не искам да налагам забрани, тъй като не е моя работа да определям как клиентите ни прекарват времето си“, споделя управителят. Въпреки това, той обмисля налагането на ограничения, тъй като смята, че това влияе неблагоприятно на приходите.

В българско заведение с лаптоп?

Как е в България? Проучване на БТА показва, че в централната част на София има заведения, където можете да седите с лаптоп и да сърфирате в интернет. Цените обаче са относително високи и от вас се очаква да не „остаете само на едно кафе“. На много места обаче не гледат благожелателно на клиентите, които заемат маса с лаптоп и се заглеждат в екрана.

В други градове на България е много по-трудно да намерите заведение, което да ви позволи да работите часове наред. Въпреки че в по-големи градове, морски и зимни курорти, посещавани от повече туристи, съществуват подобни кафенета и ресторанти, и там едва ли ще ви оставят да заемат маса дълго време без достатъчно поръчки.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук