България и ЕС

„Има нещо незряло, нещо като поведение на слаб ученик, който само може да ви разсмее. Да се приеме антикорупционен закон само няколко дни преди започването на ротационното председателство на ЕС е прекалено“. Това се казва в обширен анализ на водещото френско издание „Журнал дьо Диманш“ за ситуацията в България.

Каквато и да бъде ефикасността на този закон, след като българското правителство предприе цяла камара от мерки и декрети, създаде и комисия за борба с този бич, корупцията все още стряска Брюксел и поставя България сред трите най-
корумпирани страни в ЕС, допълва френската медия.

Според „Журнал дьо Диманш“ – „България е една малка Русия – цари мафиотски манталитет и така страната никога няма да отговори на изискванията на поставените критерии“ на Европейската комисия.

„10 години след приемането си в ЕС страната не е отбелязала напредък. Борбата срещу корупцията е областта, в която има най-малък напредък през последното десетилетие. При това въпреки съществуването на Механизма за сътрудничество и проверка“, пише още изданието като цитира доклада на Центъра за изследване
на демокрацията от 2016 г., в който се отбелязва, че всеки пети възрастен се е сблъсквал с корупция – плащайки или получавайки рушвет“.

Според Николай Стайков от фондация „Антикорупционен фонд“ най-страшното е липсата на съдебни преследвания. „Притеснителен е малкият брой на разрешените случаи. В затвора отиват само малките, дребни риби. Нито един от главните
герои от последните години не е зад решетките, дори за един ден“, казва Стайков пред френската медия.

Според едно скорошно проучване на „Отворено общество“ под 15% от населението вярва в институциите и причината е корупцията, която е навсякъде, продължава „Журнал дьо Диманш“ и конкретизира: „Корупцията е навсякъде. Искаш рушвет – заповядай. За яслата, за доктора, за полицая или по-високо в стълбицата, за да се спечели договор, финансиран от ЕС и т.н.

Столицата на България не показва нищо от това и предлага на гостите само една луксозна витрина и усмивки. Трябва да посетите обаче южните квартали в полите на Витоша, за да срещнете тази повсеместна корупция, която не може да се види с просто око“, пише „Журнал дьо Диманш“. Десет семейства си разделят богатствата на страната. Някои от тях са си построили чудесни къщи, които се охраняват от
бодигардове и камери.

„Корупцията не се измерва. Това е усещане на всеки един българин от доста време насам“, казва журналистът от в. „Сега“ и специалист по европейските въпроси изданието Светослав Терзиев.

През 2016 г. „Прозрачност без граници“ посочваше България като страна от ЕС, където усещането за корупцията е най-остро. Собственикът на първата независима информационна агенция БГНЕС Любчо Нешков успява да създаде семейна новинарска
компания, интегрираща за пръв път на едно място новини, снимки и видео. Той има гениалната идея да се свърже с мобилен оператор и така рязко увеличава продажбите си.

„Вършех си своята работа, давах думата на всеки, включително и на тези, които критикуваха правителството“, казва Нешков пред френското издание. Tова обаче не е по вкуса на всички. Санкцията не закъснява и през 2011 г. получава лаконичен СМС, че неговият договор е прекратен. „Винаги е имало псевдо приятелски обаждания, странни препоръки, но никога не се е стигало до там“, казва Нешков.

В България не се отива в затвора, ако критикувате властите, но отмъстителните мерки са многобройни и доста лоши. Част от клиентите прекратяват договорите, фактурите стават непосилни. Така Нешков е принуден да ограничи дейността си.

В класацията на „Репортери без граници“ България се е сринала от 35-о място до 109-о място по свобода на словото от 180 държави през 2017 г. Това е най-лошото място в класацията на страна-членка на Евросъюза. Общо 92% от българските журналисти признават за честа намеса в тяхната работа чрез мафиотски методи. Любчо Нешков знае доста неща по този въпрос, се конкретизира още в публикацията на „Журнал дьо Диманш“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук