Тайни служби, строго секретно, национална сигурност
Снимка: viarami/pixabay.com

В началото на годината Световният икономически форум прогнозира, че дезинформационните кампании ще бъдат едни от най-често използваните инструменти, особено по време на избори. Отминаващата 2024 година бе белязана с най-много избори в световен план, като по различни оценки до избирателните урни са отишли близо 4 млрд. души. 

Използването на социалните мрежи за предизборни кампании е един от най-удобните инструменти и това стана ясно още по време на изборите в САЩ през 2016 година. Най-пресният пример за това е Румъния, където конституционният съд на страната отмени първия тур от президентските избори заради съмнения за сериозни манипулации. 

Реакции в Румъния след отмяната на първия тур на президентските избори

Така в северната ни съседка целият изборен процес ще започне отново заради „многобройни нередности и нарушения на избирателния закон, които са изкривили естеството на вота на гражданите и равните шансове на кандидатите“. 

Разсекретени доклади на разузнавателните служби и на министерството на вътрешните работи разкриха по-рано миналата седмица, че Румъния е била мишена на „агресивни руски хибридни действия“ по време на първия кръг на изборите, спечелени от Калин Джорджеску, чиято предизборна кампания беше базирана основно в социалната мрежа ТикТок.

Мигновената реакция на институциите в Румъния показва, че при съмнения за изкривяване на вота, държавата може да се намеси и че службите са наясно как протичат процесите зад кулисите.

Румънските избори по-нечестни ли са от българските?

У нас, въпреки явните доказателства за манипулиране на вота при последните парламентарни избори, институционалната машина се

задейства много тромаво и без особен ентусиазъм. 

Даниел Чипев напусна БНТ: Материал за Борисов и Пеевски ли е причината?

Първа Българската национална телевизия разкри как се надписват бюлетини, а седмица по-късно, без това да бъде обявено официално,  стана ясно, че главният продуцент на новините Даниел Чипев е напуснал. Като повод за това най-вероятно е излъчен материал по националната телевизия, която обвързва отпуснати от правителството милиони левове за общини,

където ГЕРБ и ДПС-Ново начало показват високи резултати на изборите.

За разлика от румънските служби, българските до момента не са дали оценка за това как е протекъл вотът у нас. Тук възниква логичният въпрос, след като всички изборни нарушения можеха да бъдат разкрити от намесата на журналисти, каква работа са вършили ДАНС и МВР, за да осуетят, а и да извадят наяве порочните практики?

Възниква и въпросът дали те са наясно за съществуването на мрежи, които чрез съмнително финансиране, излъчват кампании, с които се изкривява общественото мнение и

дали изобщо дезинформационните кампании у нас попадат в полезрението им?

Появи се неофициална информация за това, че румънските избори са били манипулирани и с помощта на компании, регистрирани у нас. 

Днес става ясно от информация на румънските служби, че руската рекламна мрежа AdNow (която и тогава бях идентифицирал като една от съмнителните такива, опериращи в България), е използвана за пряка чуждестранна намеса в румънските избори, написа в профила си във Фейсбук депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов.

Групата BG Elves разпространи доклада на румънските служби, от който е видно, че регистрирани у нас фирми са сред “набелязаните” за разпространение на дезинформация и насочване на вниманието на гласоподавателите към определен кандидат. От организацията съобщават, че чрез доклада са стигнали до 51 фирми, регистрирани у нас от грузинец, като много от тях са регистрирани само в рамките на ден.

Основната компания се занимава с управление и таргетиране на реклами. Едни фирми са прехвърляни от едни руснаци, на други руснаци. Една фирма се занимава с продажба на VPN услуги и „пази“ от течове. Друга ИТ фирма (нужно ли е да казваме, че е на някакъв руснак), дължи няколко милиона данъци. Повечето фирми са регистрирани на един и същ адрес. В Пловдив“, пишат в профила си във Фейсбук “елфите”.

От разпространените данни става ясно и това, че само една от тези фирми, е успяла да натрупа 72 829 318 импресии месечно – това е броят на показаните публикации в социалните мрежи. 

Вижда се, че до подобни данни може да се стигне не много трудно. Въпросът е защо службите за сигурност у нас нехаят по тези въпроси?

През последните години на политическа нестабилност те живеят в пълен комфорт и “радиомълчание”. Единственият прозрачен контрол, който може да има върху тях, се осъществява в парламента. Справка показва, че в период от 4 години, началниците на служби са се отчели пред депутатите не повече от два пъти. Това допълнително хвърля съмнения около прозрачността им и ефективността, с която те отстояват или българския национален интерес, или нечий чужд. 

Манипулацията за двойното гражданство: Чужди агенти ще оглавят службите ни

По отношение на чуждите интереси у нас беше вдигната врява при последните промени в Конституцията и отворената възможност за това граждани с двойно гражданство да стават депутати. Веднага се завъртя опорката, че това отваря вратата на чужди агенти да влязат в службите ни – нещо, което до този момент не сме чули от самите служби да е потвърдено. В същото време през годините стана ясно, че хора само с българско гражданство са изнасяли информация от родните служби за чужди. 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук