Скандалът за руското влияние, който припламна в Белия дом, се разгоря във вторник вечерта, след като излезе доклад, според който през цялата 2016-та са поддържани контакти между предизборния щаб на Доналд  и руското разузнаване.

Разработката е публикувана в „Ню Йорк Таймс“  почти 24 часа, след като съветникът по националната сигурност Майкъл Флин, беше принуден да подаде оставка. Той беше дал подвеждаща информация за контактите си с руския посланик във Вашингтон пред пресата и пред вицепрезидента Майк Пенс.

Статията на „Ню Йорк Таймс“ се позовава на твърденията четирима бивши и настоящи служители на американското разузнаване,  според които от прихванатите телефонни разговори, до тук няма доказателства, че  членове на предизборния щаб на Тръмп са си сътрудничили с Москва, за да обърнат резултата в полза на Тръмп. От друга страна, от агентите твърдят, че хора от екипа на Тръмп са говорили с руснаците, но не казват на каква тема.

Информацията за връзки между щаба на Тръмп и Москва се потвърждава и от Си Ен Ен: „високопоставени консултанти, близки до Доналд Тръмп, по това време – кандидат-президент, са били в непрекъснат контакт по време на кампанията с руснаци, наблюдавани от американското разузнаване“, се казва в репортаж на телевизионния канал.

Независимо, че не е доизяснена, тази информация застрашава различни нива от администрацията на Тръмп. 

И категорично противоречи на изказванията на говорителя на Белия дом Шон Спайсър, който във вторник повтори по-ранните си изявления, че не е имало контакти между щаба на Тръмп и руските власти по време на кампанията.

  • Последните разкрития упражняват допълнителен натиск върху ръководството на  Републиканците в Конгреса, да започнат обещаното изслушване на комисията по руското участие в изборите, което те обещаха, но до сега не са направили.
  • Информационният теч показва още, че топразузнавачите, са склонни да правят разкрития срещу Тръмп и неговата администрация, което превръща в огромен риск опитите на настоящия обитател на Белия дом да спре разследванията за тайни връзки с Москва. Такива към момента се водят от няколко агенции на секретните служби.
  • Допълнителна тежест, на фона на новите разкрития, получава и проучването на бившият агент на МИ-6 Кристофър Стийл от миналата година, което той предал на ФБР. То визира потенциална намеса на Кремъл в кампанията на Тръмп. Според доклада на Стийл, става дума за действащо, устойчиво и тайно споразумение, за провал на изборите, което ако се потвърди, по същество представлява държавна измяна.
Двама от основните консултанти на Тръмп: Келиан Конуей и бившият ръководител на предизборния щаб Републиканците Пол Манафорд.
Двама от основните консултанти на Тръмп: Келиан Конуей и бившият ръководител на предизборния щаб Републиканците Пол Манафорд.

Единственото име, близко до Тръмп, което излезе през публикувания от „Ню Йорк Таймс“ доклад е на Пол Манафорд, който за няколко месеца през миналата година ръководеше предизборния щаб на Тръмп. Той е бивш съветник Виктор Янукович, експезидентът на Украйна, подкрепян от Москва и проруските олигарси.

Вече на няколко пъти Менафорд отказва да е имал контакти с руските. Във вторник той отново отрече пред „Ню Йорк Таймс“: „Никога не съм говорил с руски агенти и не съм бил в каквито и да било контакти с руското правителство или администрацията на Путин, както и с останалите теми, за които питате“, категоричен беше той.

„Няма практика руските агенти да носят надпис: „Работя за разузнаването на Русия,“ допълни той.

Манафорд напусна щаба на Тръмп , след като се появи информацията , че е работил в Украйна. Почти по същото време, предизборния щаб на Тръмп се дистанцира и от бизнесмена Картър Пейдж, за когото Тръмп по-рано беше казал, че му е съветник. Оказа се, че Пейдж имал контакти с руски военни. Той определи твърденията като „пълни глупости“.

Новите разкрития за връзки на Тръмп с Москва, напомнят с горчивина на кампанията, поддържана преди изборите от кандидата на Демократическата партия – Хилари Клинтън, в която участие взе и директорът на ЦРУ Джеймс Комей, още повече че последният доклад се оказа част от разследването за атака срещу частния интернет сървър на Клинтън.

Това разследване не стигна до никъде, но в предизборния щаб на Хилари Клинтън бяха убедени, че лошата реклама, при това 1 1 дена преди изборите ще изиграе решаваща роля за резултата.

Тогава републиканецът Комей не каза нищо, че текат разследвания за връзки на Тръмп с Русия. „Искам на ги питам защо те изпратиха съобщение да медиите за Клинтън, а премълчаха тази тема“, написа в Туитър бившият началник на прадизборния щаб на Тръмп – Роби Миуук.

А бившият говорител на Хилари Клинтън Брайън Фалън, коментира в същата социална мрежа: „Всичко, което подозирахме, по време на кампанията е вярно. Това е грандсандал.“

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук