Петък е! Още по-хубаво – лято е! Затова и мнозина от нас започват с дългото чудене къде да отидем за уикенда.

Ето нашите предложения за една незабравима разходка в България. Това са местата, на които всеки от нас трябва да отиде поне веднъж.

1. Връх Шипка

Обикновено, връх Шипка го свързваме с Националния празник – 3 март, но със сигурност няма да сбъркате, ако го посетите в един по-топъл летен ден, например.

Веднъж изкачил всички 894 стъпала до паметника, човек забравя умората, проблемите и всичко лошо, заслепен от удивителната гледка.

Шипка е един от емблематичните върхове в Стара планина, издигащ се на 1326 м надморска височина. До 1977 година носи името Столетов.

Строежът на монументалната структура започва на 24 август 1922 година и завършва цели години по-късно – през 1930 година. Паметникът е открит официално през 1934 година лично от цар Борис III, той има формата на бойна кула и е висок 31.5 метра.

При ясно време, от върха му, може да видите дори река Дунав. Чистият въздух, уникалната природа на природен парк Стара планина, ще ви пленят.

Щом сте стигнали до Шипка, може да се постите и градове в подножието на върха – Габрово и Казанлък – гарантираме, че и там има какво да видите.

Шипка

2. Белоградчишките скали

Скалните фигури, високи до 200 метра, са разположени в Западния Предбалкан, близо до град Белоградчик. Скалите варират в цветове от чисто червено до жълто. Много от тях имат фантастични форми и са включени в интересни легенди.

Каменните образувания носят имена на хора или предмети.

Белоградчишките скали са вписани като природни забележителности от българското правителство, през 1949г., и са главната туристическа атракция в региона.

Белоградчишките скали

3. Пещера Магурата

Кой каза, че България не е люлката на човешкия род. Има едно великолепно място, което го доказва на 100%. – пещера Магурата. Намира се на южния склон на карстовия рид Рабишка могила, Западен Предбалкан. Разположена е само на 18 км. северозападно от град Белоградчик.

Това една от най-големите пещери у нас, а някои от 12-те й зали са огромни.

Може би, най-емблематичната и запомняща се зала е „Залата с рисунките”, в която може да видите рисунки от няколко исторически епохи. Най-ранните са от времето на късния Палеолит, като има и от времето на Неолита.

Най-новите рисунки по стените са от Бронзовата епоха и са рисувани между 3 000 и 1 200 г. пр. н.е.

Рисунките изобразяват предимно ловни сцени.

Магурата

4. Стобските пирамиди

Това е една от най-популярните дестинации у нас. Разположени са в западния дял на Рила, над село Стоб.

Скалните образувания са с височина между 7 и 10 метра, някои отделни пирамиди достигат до височина 12 метра.

Голяма част от тях наподобяват гъби.

Местна легенда за възникването на пирамидите гласи, че преди много години, е имало равнина, на която се провеждали сватбите в селото.

Трагичната история гласи, че: майката на момичето не била съгласна дъщеря й да се омъжи за своя любим. Въпреки това, младите решили да вдигнат сватба. Щом майката разбрала, отишла до равнината, забила голям кръст и проклела дъщеря си – когато целуне свекъра си, всички гости на сватбата да се превърнат в камъни.

Денят на сватбата дошъл. Всички били много щастливи, само майката си останала вкъщи и се молела горещо клетвата ѝ да застигне дъщеря ѝ. Когато хорото се извило чак до равнината и дошъл моментът булката да целуне свекъра си, всички сватбари се превърнали в камъни.

От този ден в село Стоб се издигат приказни пирамиди, напомнящи за една незабравима история.

Стобските пирамиди

5. Крушунските водопади

Едно от най-красивите места в България – Крушунските водопади, ще откриете до ceлo Kpyшyнa, oбщинa Лeтницa, oблacт Лoвeч.

Toвa e нaй-гoлямaтa в cтpaнaтa вoднa тpaвepтинoвa ĸacĸaдa c мнoгo пpaгoвe, бaceйнчeтa и бoгaти pacтитeлни и живoтинcĸи видoвe.

Дестинацията се радва на все по-голям туристически интерес всяка година.

Местността прилича на екзотичен остров, а стичaщaтa ce вoдa пo cĸaлитe cяĸaш нocи идеята за пpиĸлючeниe.

Глaвният вoдoпaд ce cпycĸa oт виcoчинa 20 м. Paздeля ce нa няĸoлĸo pъĸaвa и cъздaвa oщe няĸoлĸo вoдoпaдa.

Благодарение на екопътеката може да стигнете до самия извор.

Крушунските водопади

Каквото и да изберете, няма да сбъркате.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук