Едно малко кльощаво негърче прегръща Лев Яшин в    Стокхолм, за да го успокои…

1958-ма е дала много на света: основано е Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство, НАСА. Раждат се принцът на Монако Албер II и Мадона. Нобелова награда за литература получава великият Борис Леонидович Пастернак. Но може би, най-голямото събитие е раждането на една легенда. Легендата Пеле, чиито поход към световния трон започва именно тук в Швеция на Шестото Световно първенство по футбол!

zx860_914010

Стокхолм е един от най-красивите градове в света. Наричат го „Северната Венеция”. Основан е през дванатедесети век на мястото, където езерото Меларен се съединява с Балтийско море. Върху острова Стаден е историческият център на града, с кралския дворец. Невероятно чаровно място е старият град. Там има улички, широки метър и половина, където през Средновековието влюбените са могли просто да протегнат ръка и да се докоснат.

26030_650_

Всички футболни специалисти са единодушни, че шестото световно първенство ще е най-силното от всички дотогава.

Измежду всичките участници, само унгарците пристигат с по-слаб отбор, отколкото през 1954-та. Югославяните са с почти еднакъв по сила състав, от който липсват ветераните Митич, Бобек, Чайковски и Вукас, но Беара, Црънкович, Бошков, Милутинович и Зебец вече са обиграни, а към тях е добавено новото поколение: Шекуларац, Кръстич, Огнянов и Райков.

munich

Въпреки трагедията на Манчестър Юнайтед със самолетната катастрофа, англичаните пристигат с по-стегнат отбор от онзи, който бива прегазен от унгарците с 6:3 и 7:1 и имената на Били Райт, Кевън, Боби Чарлтън, Хейнес и Фини респектираха.

0807890001399367021_26834_600x458

За отбора на световните шампиони от Западна Германия самият старши треньор Хербергер казва:

„Дали сме по-добри от 1954-та година, не мога да кажа, но твърдя, че не сме по-лоши. Имената на Ерхард, Фритц Валтер, Юсковяк, Екел, Шиманяк, Уве Зелер и Шнелингер могат да охладят ентусиазма на всеки, който би се опитал да ги подцени”.

Бразилците идват с далеч по-силен и по-обигран тим, въоръжен с нова, рационална игрова постановка. А заглавията в медиите гласят: „Най-младите играчи на първенството ще бъдат парагваецът Карвао (16 годишен) и едно 17-годишно негърче от резервите на Бразилия, което наричат Пеле…”.

15296147

Французите са несравнимо по-добри, отколкото в Швейцария. Австрийците са прибавили към отличната си техника твърдост и по-голяма физическа издръжливост. С много по-силен отбор са и чехословаците. Мексиканците и шотландците (които преди четири години губят с по 0:7), сега демонстрират далеч по-качествен и по-модерен футбол.

За разлика от „статистите” през 1954-та в Швейцария – Турция и Южна Корея, до шампионата в Швеция достигат отборите на СССР, Швеция (със 7 известни професионални футболисти) и Аржентина, която през последните години има в актива си четири победи над двукратния световен първенец Уругвай. Та нали от този отбор са изгрели Сивори, Маскио и Анжелило ? Нали той е шампионът на Южна Америка ?

Има и тържественост, и страхотна красота на откриването на Шестото световно първенство по футбол. Елитна военна музика, малко преди отборите на Швеция и Мексико да излязат на терена, там се втурва плещест мексиканец със сомбреро и кърваво-червена плащеница, за да поздрави публиката от името на туристите, пристигнали от далечно Мексико. Сред зрителите се открояваше кралят на Швеция, с цялата кралска фамилия.

wc_174

Доста често футболните прогнози приличат на метеорологичните.

И ето, че още в първия кръг се случват неща, които объркват сметките на доста отбори и местят центъра на внимание към по-непретенциозни селекции. На първо място това важи за Уелс – отборът, който се е промъкнал в Швеция през задната врата. Мнозина сочат тима на братята Чарлз като най-слаб измежду шестнадесетте, но ето че унгарските майстори започват да произнасят името му с уважение.

Огорчени остават и чехословаците. В първия си мач срещу Северна Ирландия те излизат с четири резерви, но тяхната самоувереност не се оказва достатъчна, за да победят амбициозните ирландци, сред които са по чудо оцелелите в самолетната катастрофа с Манчестър Юнайтед – вратарят Грег, Бленчфлауер и нападателят Макпарланд.

Deutschland_Tschechien_1958

В първа група борба водеха още съставите на Аржентина и Западна Германия. Момчетата на Хербергер „извоюват” победата, а това ни се струва, че е най-подходящата дума за да се добие представа за облика на мача. Твърдост би било меко определение, за да се охарактеризира играта на немската отбрана.

„В тяхното вратарско поле можеше да се навлезе само с рицарска броня“, е мнението на тогавашния аржентински треньор.

Измежду четирите отбора от втора група в най-добри се оказват французите – 7:3 срещу Парагвай.

„Френските петли възвестяват светлото ново утро за френския футбол“, бяха част от заглавията на медиите след мача.

 

В  трета група един срещу друг играят Швеция срещу Мексико и Унгария срещу Уелс. Шведите показват зрелост и спокойствие, а любимецът на домакините Ленард „Накка” Скоглунд е блестящ. С неочакван резултат (1:1) завършва мачът Унгария – Уелс.

Четвъртата група е най-интересната. За първи път в историята на световните първенства участва СССР, с отбор спечелил златните медали на последната Олимпиада. Малко преди излитането на състава за Швеция обаче, оказва се по „дисциплинарни причини” от селекцията са извадени трима от най-добрите играчи на СССР: Стрелцов, Татушин и Огонков. Първият двубой на Съветския съюз срещу Англия и завършва 1:1.

45899

От тази група, единствено бразилците правят към финалите, побеждавайки с 3:0 бронзовия медалист от последния Мондиал Австрия.

Вторият кръг на надпреварата е с не по-малко изненади. Швеция е първият отбор, прескочил груповата фаза, след 2:1 над Унгария.  Но погледите са отправени най-вече към мачовете от четвърта група: Бразилия – Англия и СССР – Австрия.

След рядко красив мач бразилците се задоволят с равен резултат. Английската отбрана изнася на плещите си целият мач. Гаринча, Пеле и отличният полузащитник Зито още не са „открити”, а на техните постове играят титулярите Жоел, Мацола и Дино, които бяха участвали и в първи мач срещу Австрия.

Блъскайки се през по-голямата част от играта в твърдата английска стена, безспорните титуляри са сполетени от нещастия, които впоследствие се оказват огромно щастие. Не само за Пеле, Гаринча и Зито, но за целия бразилски и световен футбол. Кой иначе би дръзнал да замени любимеца на бразилската публика Мацола „Алтафини”, който и в предишния мач беше отбелязал два от трите гола на своя отбор ?

Благодарение най-вече на вратаря – тогава Лев Яшин,  съветският състав постига първата си победа на световно първенство. Срещу Австрия. Австрийците нападат упорито, но контраатаките на СССР са по-бързи и по-опасни. Апотеозът на Яшин е спасената дузпа изпълнена отлично от Буцек в началото на второто полувреме.

Новите осем мача затвърждават впечатлението, че в този шампионат на най-видно място се е настанил един неканен гост – силовият футбол, чийто най-ярък представител е отборът на Западна Германия.

Какво е настроението преди започването на третия кръг, който трябва да разреши всичко ?

Никой не може да спи спокойно, никой не е сигурен в нищо. Най-тежкото предстои в четвърта група. Там има вероятност  да бъде елиминиран отбор, събрал цели четири точки, отбор, без загуба в нито един от трите си мача. Това може да се случи, ако Англия спечело срещу Австрия, а Бразилия и СССР завършат наравно. Вестниците отбелязват, че в този мач ще  дебютират четирима резервни състезатели: Пеле, Гаринча и Зито – в отбора на Бразилия и Игор Нетто – в отбора на Съветския съюз.

Присъствалите на този двубой едва ли са били свидетели на по-запомнящи се първи три минути. За това време, не по-дълго от един боксов рунд, светът за пръв път вижда две от най-ярките футболни  светила, които треньорът Феола пуска на терена под натиска на психолога на отбора д-р Карваляс и на неколцина от играчите.

Image_6267831_500_0

Особено поразителен за зрителите е сияйният старт на Гаринча, който никак не се ползва със симпатиите на Феола.

imagem464

Това „грозно, кривокрако пате” (единият крак на Гаринча е с 8 см по-къс от другия) още в първите секунди получава топката от Диди и със светкавични, неуловими финтове преминава на два пъти левия защитник Кузнецов, а после и втурналите се на помощ Войнов и Крижевски и със страшен удар едва не изкъртва гредата над Яшин.

Старият стадион замалко да се срути от изригналия рев на публиката.

618x346

Стадионът още кънти, когато непознатият нов Чарли Чаплин (във футбола) отново навързва неколцина защитници в своята зона на дясното крило и подава идеална топка на другия дебютант – Пеле, който пък изсипва втора бомба в същата греда. А когато в третата минута Гаринча прави нов вихрен слалом с топката и я поднася по конец на Вава, и в следващата секунда той прострелва снажния Яшин, името Гаринча (означава вид бразилска пролетна птица) прелита по-бързо от птица по всички краища на света.

Наскърбен, Лев Яшин удря каскета си в земята. В следващия миг при него дотичва едно малко, слабо негърче в жълта фланелка и го прегръща, за да го успокои. Това е Пеле…

Идва времето, когато и цифрата осем става твърде голяма за подобен турнир. Вече сме във фазата на четвъртфиналите,  до където достига само един южноамерикански отбор.

Intégrale Panini Brésil coupe du monde 1958

Първият четвъртфинал противопоставя отборите на Швеция и СССР. Домакините са облагодетелствани от програмата, която им позволява да почиват седем дни повече от съперника си и със свежи сили и пощадени от напрежението нерви, очакват мача.  Швеция печели с 2:0, а в аналите на историята остават спорните отсъждания на главния съдия от Англия Лийф.

Най-убедителна победа в тази фаза регистрира отборът на Франция срещу Северна Ирландия – 4:0. Този успех можеше да бъде и по-изразителен, ако вратарят на ирландците Грег не бе показал и този път своята възхитителна форма.

Бразилските футболисти едва към края на мача успявят с 1:0 да разбият бетона на уелския отбор. Броят на ъгловите удари – 10:1 за Бразилия, ясно показва картината на играта. Но не това е най-забележителното в тази иначе незабележителна среща.

Пеле вкарва своя първи гол в мачовете за световно първенство! Получил топката от Диди, слабичкият юноша с бързи финтове разпръсва около себе си защитниците на Уелс, прехвърля топката над главата на един от тях и в движение я изпраща от въздуха в десния долен ъгъл на вратата. (След време Пеле казва, че този гол е най-важният и може  би най-красивият в неговия живот !).

143029486630534896

Със същия резултат – 1:0 отборът на Западна Германия отстрани югославяните. Германците и сега демонстрират обичайната си игра – срещу тях са отсъдени 22 наказателни удара повече.

Четири отбора с различен стил на игра остават за полуфиналите.

Но златната статуетка на Нике може да принадлежи само на един. Кой ще е той ? Франция, Швеция, Бразилия или Западна Германия ?

След победата на домакините над СССР шведските журналисти, които в началото мечтаят само отборът им да се класира в осморката, стават по-смели в прогнозите си.

„Защо пък купата да не остане в Стокхолм?”

Апетитът идва с яденето…

СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук