Арсенал постигна лесна победа с 4:2 при гостуването си на БАТЕ (Борисов) във втория си мач от Група “Н” на Лига Европа и още сега си пролича, че няма да има проблеми с продължаването напред към фазата на елиминациите, тъй като е лидер с 6 точки. Отличен мач изнесе Тио Уолкот, който вкара първите две попадения, а удари и греда.

БАТЕ Борисов Арсенал

Вечерта обаче ще се запомни със юбилейния гол №100 на сметката на Оливиер Жиру с екипа на лондончани във всички турнири. Роб Холдинг също се разписа за Арсенал на “Борисов Арена”, като и той уцели страничния стълб.

Класиране група Н

В другия двубой от групата Цървена звезда надви Кьолн с 1:0 като гост. Така с голям интерес вече се очаква сблъсъкът между Звезда и Арсенал в Белград на 19 октомври, като със сигурност по трибуните ще има и много българи.

В стартовия състав на Арсен Венгер имаше трима футболисти от втория тим – Райс Нелсън (17 г.), Ейнсли Майтланд-Нилс (20 г.) и Джо Уилок (18 г.). Сред резервите пък бяха петима на по 18 години, като нито един от тези на пейката не е сред известните. Оливие Жиру и Тио Уолкот действаха в предни позиции. Ветеранът и капитан на БАТЕ Витали Родионов пък поведе нападението на отбора от Беларус.

Топчиите заиграха с лекота още от първата минута и набързо стана ясно кой ще спечели тази вечер. В 8-ата минута Уолкот стреля в гредата, загатвайки, че този път ще бъде сред най-добрите на терена. Секунди по-късно вече нямаше какво да го спре и топката се оплете в мрежата на Денис Шчербитски.

Атаките продължиха да са пред вратата на белорусите и грешка на въпросния Шчербитски доведе до удвояването на преднината. В 22-ата минута вратарят сгреши с подаване и насочи кълбото в краката на Уолкот, който направи 2:0. Докато футболистите на БАТЕ се осъзнаят, Роб Холдинг покачи на 3:0.

Лудата вечер на “Борисов Арена” продължи, като дойде време за малко радост и на местните привърженици. Донесе я Мирко Иванич с красиво засичане в 28-ата минута, на което Давид Оспина не успя да реагира – 1:3. До края на полувремето Холдинг също удари страничния стълб на вратата на БАТЕ.

Ако домакините са имали някакви надежди за нещо повече от загуба, то те се изпариха в самото началото на втората част. В 49-ата минута реферът даде дузпа за Арсенал за задържане на Шкодран Мустафи и Жиру беше точен от бялата точка. Така той фиксира своя гол №100 за клуба.

Логично след това настъпи известно затишие в интересните моменти, за да дойде 67-ата минута, когато стадионът отново стана на крака, за да поздрави Михаил Гордейчук за попадението му за 2:4.

Изненадващо като че ли интригата се завърна, защото след още четири минути само късметът спаси Арсенал от трети гол, тъй като играч в жълто шутира в аут от около 12-13 метра. Домакините вече атакуваха с всички сили, докато англичаните все едно спряха да играят. До изненада обаче не беше писано да се стигне и в крайна сметка експериментът на Венгер с този състав издържа теста.

В следващия си мач в неделя Арсенал приема Брайтън в Премиършип, след което идва ред на паузата заради двубоите на националните тимове.

Арсен Венгер

Мениджърът на Арсенал Арсен Венгер заяви след мача срещу БАТЕ Борисов, че е доволен както от резултата, така и от играта на своя тим.

“Излязохме с експериментален състав, в който имаше някои млади момчета. Видяното ми хареса. Играхме добре, до 65-ата минута поддържахме високо темпо. Последните 20 минути не бяха толкова добри, но като цяло съм доволен. БАТЕ ни затрудни, те играха организирано и грамотно”, сподели Венгер.

“Джак Уилшир игра чудесно до почивката. Той полага огромни усилия да се върне на предишното си ниво. Ако травмите не му попречат, много скоро ще разгърне огромния си потенциал. Поздравих Жиру за 100-ия му гол с екипа на Арсенал. Не са толкова много играчите с такова постижение. А да вкарваш голове е най-трудното във футбола”, добави французинът.