Манчестър Сити записа втората си победа в група „F“ на Шампионската лига. Гражданите изтръгнаха трите точки в домакинството си на Шахтьор (Донецк) като се наложиха с 2:0 на своя „Етихад“. Автор на първия гол бе Кевин де Бройне в 48-ата минута, а Рахим Стърлинг подпечата успеха на своя тим с второ попадение в 90-ата минута. Преди това Серхио Агуеро пък пропусна дузпа за домакините в 73-ата минута. След този успех гражданите продължиха успешната си серия от 10 поредни мача без загуба на свой терен в Европа.

Манчестър Сити Шахтьор Донецк

Домакините заложиха на Серхио Агуеро, Габриел Жезус и Лирой Сане в предни позиции. Давид Силва, Кевид де Бройне и Фернандиньо действаха в центъра на терена. Шахтьор пък очаквано действа по-консервативно с Факундо Ферейра на върха на атаката и Тайсон зад гърба му. Те имаха подкрепа по крилата от Марлос и Бернард.

Манчестър Сити имаше инициативата в началото и в 6-ата минута Габриел Жезус напредна отдясно и подаде за Давид Силва в наказателното поле, но испанецът не овладява добре и защитник успява да му изчисти топката.

В 8-ата минута Серхио Агуеро отправи първия точен удар в мача. Той беше изпуснат в наказателното поле и стреля през краката на съперник, но право в ръцете на вратаря. Шахтьор обаче постепенно изравни играта и дори към 15-ата минута статистиката показа, че гостите повече владеят топката до този момент – 51%-49% в тяхна полза.

В 30-ата минута домакините стигнаха до нов добър шанс за откриване на резултата. Кевин де Бройне бе изведен на скорост, но стреля до гредата. Две минути по-късно събитията се пренесоха пред другата врата и Едерсон трябваше да показва класа след изстрел на Тайсон от границата на пеналта. В 34-ата минута пък и Пятов бе тестван от Лирой Сане, но стражът бе на мястото си.

В 40-ата минута украинците стигнаха до ново интересно положение. След хубаво центриране от фаул Ордец изскочи зад защитата и стреля с глава, но покрай вратата. Само минута по-късно обаче и Сити пропусна чудесна възможност, след като Сане нахлу на скорост в наказателното поле, но ударът му облиза гредата.

Още в началото на второто полувреме Манчестър Сити стигна до откриване на резултата. Давид Силва подаде за Де Бройне пред наказателното поле и белгиецът със страхотен изстрел не остави шансове на вратаря.

В 56-ата минута домакините трябваше да удвоят преднината си. Силва намери с перфектен пас Серхио Агуеро в наказателното поле, който стреля от воле, но Пятов демонстрира прекрасен рефлекс и спаси. В 69-ата минута Рахим Стърлинг направи дори още по-голям пропуск, когато получи чудесно центриране от Де Бройне, но не успя да вкара отблизо.

Изглеждаше че това не е вечерта на Агуеро. В 73-ата минута Ман Сити получи дузпа за нарушение на Ордец срещу Сане в наказателното поле, но ударът на Агуеро от бялата точка бе спасен от Пятов. В 78-ата минута аржентинецът отправи нов изстрел от границата на наказателното поле, но този път не намери очертанията на вратата.

В 83-ата минута англичаните претендираха за втора дузпа за нарушение срещу Стърлинг, но този път съдията подмина ситуацията. Минута по-късно аржентинецът направи поредния си пропуск в мача и веднага след това бе и заменен от Бернардо Силва.

В 85-ата минута Сане за пореден път притесни защитата на гостите. Германецът се освободи пред наказателното поле и стреля опасно до гредата. Той имаше още един шанс в 87-ата минута, когато нахлу в пеналта, но се засуети и в крайна сметка шутът му бе блокиран.

В самия край на мача домакините все пак подпечатаха успеха си. Те организираха бърза контраатака, Бернардо Силва напредна отдясно и намери Стърлинг в наказателното поле, а той с удар от движение прати топката в напречната греда и след това в мрежата за крайното 2:0.

С този успех Манчестър Сити еднолично оглави класирането с актив от 6 точки. Шахтьор пък вече е на 2-ото място с 3 точки в актива си.

Класиране група F

Мениджърът на Манчестър Сити Джосеп Гуардиола изрази огромно задоволство от победата с 2:0 над Шахтьор Донецк на “Етихад” в двубоя от група F на Шампионската лига.

“Победихме удивителен отбор. Трябваше да действаме нестандартно, особено през второто полувреме. До почивката се сблъскахме с висока преса и не успявахме да преодоляваме отлично подредените в центъра гости. Степаненко и Фред играят с къси пасове и принуждават полузащитниците ни да излизат напред, като след това се възползват от празните пространства зад гърба им.

През второто полувреме създадохме доста положения, които не реализирахме и трябваше да чакаме последната минута, когато бе подпечатана победата ни. Шахтьор е тежък съперник, един топ отбор. Неслучайно в последните 18 години са постоянно в Шампионската лига. Това е един от най-добрите отбори, срещу които сме се изправяли”, коментира Гуардиола, който като треньор се изправи за седми път срещу украинския гранд.