Поет на месец февруари в Столична библиотека е Владимир Левчев. Той ще бъде официално представен в четвъртък. За него ще говорят литературният критик и историк проф. Михаил Неделчев и поетът Иван Ланджев. Самият автор ще прочете стихове от книгите си „Любов на площада“ и „Някой ден“, както и нови стихотворения. В синхрон с поетичното събитие ще звучи електронната музика на Боян Левчев, а входът е свободен за всички желаещи да присъстват.

Кой всъщност е Владимир Левчев? Поет, преводач, романист, автор на статии и есета, преподавател, издател на едно от емблематичните самиздатски списания в България, „Глас“  – Владимир Левчев е от хората, за които няма да бъде пресилено да се каже, че литературата е начин на живот. Роден е в София на 17-и октомври 1957г. Завършва Английската гимназия и изкуствознание в Художествената академия. Редактор е в издателство „Народна култура“ в периода 1982-1989г, откъдето е уволнен, понеже издава нелегално отпечатваното преди 10 ноември 1989г. независимо списание за литература и публицистика „Глас“. Член е на изпълнителния комитет на Екогласност. След промените е съосновател и заместник-главен редактор на „Литературен вестник“ и главен координатор на Свободно поетическо общество. През 1994 г. заминава за САЩ с Фулбрайтова стипендия. През 1996г. се дипломира с MFA по Творческо писане от American University във Вашингтон. Между 1996г. и 2007г. преподава литература и писане в University of Maryland, Montgomery College, George Washington University и American University, български език към Държавния департамент, както и американска литература в гимназия във Вашингтон. От есента на 2007г. преподава литература и писане в Американския университет в Благоевград.

Владимир Левчев е автор на 14 стихосбирки, три романа, сред които „Крали Марко”, „2084-та” и „Човекът и сянката”, сборник с разкази и две есеистични книги, издадени в България, както и на пет стихосбирки, издадени в САЩ, една в Италия и една в Македония.

Последната му стихосбирка в България е „Точно време”, издава я през 2015г. Превеждал е на български книги с произведения на Т.С. Елиът, Алън Гинзбърг, Стенли Кюниц, Хенри Тейлър, Сара Кейн, Владимир Висоцки, Одисеас Елитис, религиозната поема „Бхагавадгита“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук