Служебното правителство трябва да състави план за изпълнение на препоръките на ЕК, счита бившият вицепремиер по еврофондовете и бивш министър на правосъдието Зинаида Златанова. Тя подчерта, че страната ни разполага само с 6 месеца до следващия доклад, предава БНР. Проблемът е наистина изключително краткото време, което, ако се комбинира с липса на парламент, а и за препоръките има много законодателни актове, които трябва да се приемат, е много трудно.

Сред препоръките, които ЕК отправи във вчерашния си доклад към България, са публични отчети на главния прокурор за разследванията и повдигнатите обвинения и на ВКС и Министерството на правосъдието за осъдителните присъди за корупция по високите етажи на властта. Брюксел повтори искането за нов Антикорупционен закон и специализиран нов ефективен орган за борба с корупцията.

Относно доклада, Златанова отбеляза:„Аз мисля, че за толкова години ние се научихме да четем тези доклади, така както са били написани, да разбираме какво има предвид Европейската комисия. От шест показателя, които бяха установени през 2006 година, когато механизмът се появи, в момента имаме три никак неизпълнени, два частично и един почти изпълнен. Това е резултатът 10 години по-късно.“

По думите й за изминалото десетилетие се смениха няколко правителства и няма един виновен. Прехвърлянето на отговорността следва някаква мода, коментира т: „Преди съдът беше виновен за случващото се. Сега – прокуратурата или ВСС са виновни. Не е добре вината да бъде стоварвана върху една институция. Почти изпълненият показател „борба с организираната престъпност“ и неизпълненият „борба с корупцията“, са подсъдни на една и съща правосъдна система – защо успява да се пребори с едното, а с другото – не?“

През изминалите 10 години, ЕК твърди, че е работила добре с всички правителства, коментира още тя. Според Златанова, за неуспеха при борбата с корупцията, основната роля се пада на изпълнителната власт:. „Когато има воля от страна на изпълнителната власт, това добавя стойност към работата на съдебната система. Нека държим сметка, че 7 от тези 10 години управлява ГЕРБ. Те не са единствените виновни, но да не забравяме, че ГЕРБ дойде със заявката да се бори с корупцията. И може би това е причина за разочарованието не само на гражданите, но и на тези, които ни наблюдават. Друга причина, която забави реформите по време на управлението на ГЕРБ, е превръщането на този доклад във вътрешнопартиен инструмент, а не в такъв за реформи.“

Изводът е, че нито една партия не може да направи сама с нито една от реформите, които са ни препоръчани и за догодина, ако няма подкрепата на останалите, категорична беше бившата министърка на правосъдието при Тройната коалиция.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук