Въпреки краткия си хоризонт на действие, служебното правителството прие План за действие през 2017-та за изпълнение на препоръките от Доклада на Европейската комисия в рамките на механизма за сътрудничество и оценка.

В Плана за 2016-та бяха включени 59 законодателни, организационни и аналитични мерки за преодоляване слабостите, посочено от ЕК, съобщават от правителствената пресслужба.

Отчетът за постигнатите резултати показва, че 30 от набелязаните мерки са изпълнени, 24 се изпълняват, а 5 – не са изпълнени. Петте мерки, които не са изпълнени, са основно в частта за противодействие на корупцията и са взети предвид при разработването на плана за 2017 -та, уточняват от МС.

В одобрения План за действие през 2017-та. са включени мерки и действия на институциите по препоръките от доклада на ЕК от януари 2017-та. По част от набелязаните мерки работата вече е започнала. Напълно изпълнена е една от препоръките за независимостта и отчетността на съдебната власт. Това е станало с приемането на Наредба за конкурсите за магистрати и за избор на ръководители в съдебната власт. Направена е и промяна в правилата за избор на председатели на ВКС и на ВАС и на Главен прокурор, според новите разпоредби в Закона за съдебната власт.

Повечето от важните промени, обаче са в бъдеще време, става още ясно от съобщението на МС. Причината е необходимостта от действащ парламент, който да ги приеме, какъвто към момента няма. Сред проблемите, които трябва да реши следващото правителство е приемането на поправки в НПК и НК за проследяване на корупцията по високите етажи на властта и тежката организирана престъпност, както и изготвянето съдебната карта за намаляване на натовареността в съдилищата. Отлагат се и стъпките за подобряване на отчетнотта на Прокуратурата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук