Мегаразследването за източената и фалирала „Корпоративна търговска банка“ (КТБ) приключи. Специализираната прокуратура обяви, че праща на съд 18 души, сред който е  и банкерът Цветан Василев.

Василев, който от началото на разследването е в Белград и затова е обвиняем задочно, ще бъде съден като лидер на престъпната група, източила КТБ. С обвинения още са и бившите подуправители на БНБ Цветан Гунев и Румен Симеонов, бивши  шефове  във фалиралата КТБ, одитори и счетоводители, съобщава БНР.

Обвиненията са в обем 5000 страници, разпитани са повече от 400 свидетели, има 90 експертизи. Всичко това  е събрано в 1000 тома, детайлизираха от спецпрокуратурата. От там не конкретизират кога обвинителният акт ще влезе в съда, защото това зависело от продължителността на предавяването на материалите и коректността на обвиняемите и техните обвинители. Макар от началото на разследването да са минали повече от две години и половина, от държавното обвинение определят този срок като „кратък“, защото случаят бил изключително сложен.

Заради високия обществен интерес, в следващите дни се очаква да бъде публикуван пълният текст на предявените обвинения по разследването.

Делото  няма да приключи с осъдителни присъди, прогнозира Вера Ахундова от сружение „Ние, гражданите„. По думите ѝ, истинските виновници за краха на четвъртата по големина банка не са сред обвиняемите, а нито едно дело, заведено по същество, не е доведено до края си:

„Това е една предварителна договореност, която е била спусната на съответните съдебни инстанции – да няма дела по същество.“

Вложителите с надгарантирани суми ще вземат най-много около три процента от тях, смята Ахундова. По думите й, в момента не се полагат достатъчно усилия за събирането на имуществото на КТБ.

Същевременно синдиците на източената и фалирала КТБ Ангел Донев и Кристи Маринова публикуваха съобщение, че водят в над 1100 дела срещу некоректни длъжници.

Според Андухова голяма част от клиентите на КТБ са превърнати изкуствено в длъжници, от БНБ, която забрани всички видове операции за цели 3 месеца след затварянето на банката (до септември 2014-та), в това число и погасяването на задължения. Строгият режим довел до обезценка на активите на банката до около 95 процента, която 6 месеца след затварянето на КТБ достигнало до 100 процента.

Обезценката пък обосновала отнемането на лиценза на банката.  Позовавайки се на одитния доклад на Кей Пи Ем Джи, Андухова коментира, че КТБ е разполагала със срочни обезпечения под формата на акции на дружества, залози, поръчителства, записи на заповеди и др. в размер на 1.1 млрд. лв. , които не са били предявени от назначените от БНБ квестори на банката. Андухова е категорична:

„В момента в банката има около 1 милиард лева живи пари, независимо от кражбите и харчовете. Има и оценка на имуществото на самата банка, не говоря за активи, кредити, залози и т.н., за милиард и половина лева. Тоест, в момента банката, при едно добро желание, може да се отвори и да започне да работи.“

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук