Властта, бизнесът, синдикатите, работодателите, представители на потребителите се обединиха около тезата, че България трябва да приеме еврото на 1 януари 2025 г. Позицията си те обявиха на дискусията на тема „Ролята на организираното гражданско общество в процеса на присъединяването на България към еврозоната“, организирана от Икономическия и социален съвет.
Денят на Европа е един от символите за това, че България е избрала пътя към икономически растеж и добри доходи на хората. Всички институции трябва да положат усилия и се надявам в една добра кампания да обясним на хората, че ползите от приемането на еврото са много повече“, каза председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова, цитирана от „24 часа“.
Председателят на парламента Росен Желязков обеща, че депутатите ще приемат законодателството, което гарантира приемането на еврото. Той подчерта, че въпросът за еврото е дълбоко политически.
„Мисля, че в България има достатъчно сериозни аргументи и сериозно мнозинство от гледна точка на политическата конструкция, която дава увереност, че ако изпълним всички критерии, ще можем да се похвалим със завършването на евроинтеграционните процеси, израз на които е приемането на еврото“, смята Желязков.
Синдикатите в България винаги сме били за влизане в еврозоната, увери президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България. „Знаем, че инфлацията в България е малко по-специфичен фактор и той ни препъна да влезем от 1 януари 2024 г. в еврозоната, коментира президентът на КНСБ. Димитров бе категоричен, че България трябва да почерпи от опита на Хърватия и Прибалтийските държави по отношение на еврозоната. Той изрази надежда да приемем еврото в началото на 2025 г. и минималната работна заплата да бъде поне 500 евро, а средната – поне 1000 – 1100 евро.
Още новини от деня – четете тук