Генералния секретар на Европейската служба за външна дейност /ЕСВД/ Хелга Шмид съобщи, че 100 европейски компании скоро ще започнат преговори с иранската страна относно възможности за двустранно сътрудничество.
„Европа е по-решена от всякога да поддържа ядрена сделка и ще се опита да развие специални механизми за постигането на тази цел“ – каза Шмид.
Според нея ЕС полага усилия малките и големите предприятия да започнат преговори с Иран за сътрудничество.
„Беше договорено, че скоро 100 европейски компании ще започнат преговори за сътрудничество с иранската страна“ – допълни политикът.
Шмид спомена също необходимостта от създаване на финансови и банкови механизми между Иран и ЕС, и отбеляза, че „Европа се опитва да се намери подходящо решение за създаването на търговски и финансови отношения с Иран.“
След излизането на САЩ от ядрената сделка с Иран и налагането на нови санкции на ислямската държава много европейски компании планират ликвидиране на бизнеса си там, а други се колебаят. Причината е нежеланието да попаднат в обсега на мерките на Вашингтон, които ще се приложат и за компании от трети страни, развиващи дейност с Иран в областите, предвидени от санкциите. Някои от големите световни фирма, обаче, решиха да останат и да се опитат да заобиколят американските ограничения.
Иран от своя страна още не е сигурен, че ще продължи да спазва задълженията си по договор, в който си партнира само с европийските участници. Техеран, обаче, заяви, че няма да преговаря със САЩ.
„Ние никога няма да преговаряме по въпроси, свързани с националната сигурност, въпреки че диалогът остава един от инструментите на политиката ни. Но няма логика в преговорите с такъв човек /Тръмп – бел. ред/“ – заяви правителственият говорител на Иран Мохамед Багер Нобахт.
Изявлението на представителя на правителството бе направено в отговор на писмото с искане за започване на преговори със САЩ по редица въпроси, което написаха няколко ирански политици, съвместно с реформаторското крило.
„Ядрената сделка беше сключена в резултат на преговори, а тези, които са нарушили предишни ангажименти, не са надеждни – отбеляза политикът – …засега няма основание за диалог с такова лице, но в същото време Иран преговаря с европейските държави“.
На 8 май президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви оттеглянето на Вашингтон от Съвместния всеобхватен план за действие – споразумение, което ограничава ядрената програма на Техеран в замяна на прекратяването на съответните санкции на Съвета за сигурност на ООН и на едностранните ограничителните мерки, наложени от САЩ и ЕС. Тръмп обеща не само да върне старите, но и да въведе нови санкции.
Иранският президент Хасан Рухани заяви, че ЕС е длъжен да гарантира на Иран съобразяване с неговите интереси в СВПД, за да запази договора в сила. Същевременно Техеран потвърди готовността си да не напуска сделката и да продължава да изпълнява задълженията си.