По данни на Сметната палата 56 общини са в затруднено финансово състояние заради високи плащания по дълга си, ниски приходи, слаб контрол и събираемост на просрочени вземания.
В 43 общини в България през 2014 г. размерът на общинския дълг е увеличен с над 50% спрямо предходната година, като при от 12 увеличението е с над 500 процента. Сред тях са Камено, Карнобат, Суворово, Роман, Асеновград, Раковски, Родопи, Сопот, Две могили, Костинброд, Маджарово и Тунджа. През 2014 г. общинският дълг се разперделя между 183 общини, като през годината са задлъжнели 171 общини – 108 от тях дългосрочно и 63 – за срок до 1 година. Установено е нарастване на размера на външния и вътрешния общински дълг спрямо предходната година.
От Сметната палата отбелязват, че при повечето общини е нарушено съотношението между собствените приходи и плащанията по задълженията.
13 общини не са спазили законовите изисквания, годишният размер на плащанията по общинския дълг да не е над 15 на сто от собствените им приходи плюс държавната субсидия. Нарушенията варират от 17 на сто до 79 сто. В тези общини по нареждане на министъра на финансите ще се извърши ревизия от Агенцията за държавна финансова инспекция.
През 2017-та в пет общини се очаква съотношението на плащания по дълга към собствените приходи да бъде по-голямо от 30 на сто, като за една община – Дряново, то е 138 на сто.
Миналата година финансовото министерство разработи законови промени, с които да помага на общините да постигнат финансово оздравяване. Въпреки че има възможност държавата да отпуска безлихвени кредити, засега няма одобрен нито един общински план за оздравяване.