На 12 април честваме Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Авиацията (от лат. avis – птица) е теория и практика на полета на летателен апарат в атмосферата, а също съвкупно название на свързани с тях видове дейност.
Космонавтиката (от древногръцки Вселена и мореплаване) е процесът по изследване на космическото пространство с помощта на автоматични и пилотирани космически апарати.
Значителен принос в теорията и практиката на полета внася германският учен Ото Лилиентал. Между 1891 и 1896 г. той проектира, построява и облита няколко планера. На 17 декември 1903 г. се извършва първият успешен полет на самолет от американските механици Братя Райт с двигател с вътрешно горене, работещ с авиогориво.
Терминът „космонавтика“ въвежда Г. Е. Лангемак. Началото на практическото усвояване на космоса е поставено на 4 октомври 1957 г. със старта на първия изкуствен спътник на Земята (ИСЗ) в Съветския съюз. Начало на пилотираната космонавтика става полетът на съветския космонавт Юрий Гагарин на 12 април 1961 г.
Музеят на авиацията в с.Крумово, до Пловдив ще отбележи деня със специална програма
Посетителите имат възможност да разгледат специално подготвената изложба „Пътят към звездите“. Тя е посветена на 45-ата годишнина от полета на първия български космонавт Георги Иванов на борда на кораба „Союз-33“.
Изложбата представя и участието на България в програмата „Интеркосмос“, в рамките на която страната ни става шестата държава в света, изпратила свой космонавт и третата, произвела космически храни. Гостите на музея ще научат подробности за изследователската програма на полета и за възникналите проблеми, отменили планираното скачване с орбиталния комплекс „Салют-6“, и наложили предсрочното връщане на Земята.
Авиобаза „Безмер“ отваря врати за посетители
По повод Международния ден на авиацията и космонавтиката авиобазата „Безмер“ отваря врати за посетители. Те ще могат да се запознаят с работата на пилотите и с тяхното въоръжение и да разгледат отблизо летателните апарати.
Между 9:30 и 12:30 часа посетителите ще имат възможност да се запознаят със самолетите Су-25, стрелковото въоръжение, летателната екипировка, специалната и самолетообслужващата техника.
Музеят на авиобазата също ще бъде отворен за приятелите на авиацията. Там ще могат да научат повече, както за историята на авиобаза „Безмер“. От 1974 година до 1977 година тук е служил вторият български космонавт Александър Александров, впоследствие включен в програмата „Интеркосмос“.