Обединениe от 16 американски щата, водени от Калифорния, съдят администрацията на президента Доналд Тръмп за решението му да обяви национално извънредно положение.
Информацията е на авторитетния американски вестник „Ню Йорк Таймс”.
Искането е внесено в Районния съд на Сан Франциско, Калифорния само три дни след като Доналд Тръмп обяви извънредното положение.
В материалите по делото 16-те щата настояват, че президентът няма правомощия да отклонява средства за строеж на стена, защото Конгресът контролира разходите.
Междувременно пред Белия дом се проведе протест на граждани срещу решението на държавния глава.
Припомняме, че на 15 февруари президентът на САЩ подписа документа за въвеждане на извънредно положение.
Причината – Тръмп поиска от Конгреса 5,7 милиарда долара, за да изпълни едно от предизборните си обещания – стена по границата с Мексико.
Законодателите обаче отказаха да отпуснат парите. Президентът на свой ред не подписа бюджетът на страната, в който бяха заложени 1,4 млрд. долара за неговата идея.
Решението му предизвика преустановяване на работата на федералното правителство в продължение на 34 дни.
На 14 февруари Камарата на представителите на САЩ прие компромисен закон, който финансира федералното правителство и предотвратява ново спиране на работата му.
Документът беше гласуван с 300 срещу 128 гласа от контролираната от Демократите Камара и веднага след вота беше изпратен за подпис от президента Доналд Тръмп, тъй като крайният срок на настоящото временно финансиране изтича в петък в полунощ.
В документа е отпусната сума за строеж на малка стена в определени райони по границата на САЩ с Мексико, но не и поисканите от държавния глава 5.7 милиарда долара за голямо съоръжение.
Обявяването на извънредно положение открива нов фронт за конфронтация и създава някои от най-големите правни рискове за мандата на президента. Депутати и от Демократичната, и от Републиканската партия разкритикуваха действията на държавния глава. Сега топката е в ръцете на Конгреса, който трябва да гласува решението на президента.