МВР
Кадър: БНТ

Близо 20 години след смъртта на Ангел Димитров – Чората и след осъдително решение на съда срещу способите на МВР при осъществяване на арест, днес нещата не са много по-различни.

Това пролича ясно от случая в Стара Загора, където след арест почина шампионът по борба Пламен Пенев.

Освен че местното МВР взе отношение по този случай едва на четвъртия ден след инцидента, мнозинството от гласовете по този случай бяха в подкрепа на униформените.

Беше широко лансирана версията, че, да, този човек е умрял, но знаете ли, той всъщност е бягал от полицаите, не знаем какво е било състоянието му по време на ареста (т.е., прави се внушението, че може да е пил или да е бил дрогиран, бел. ред.).

С други думи, внушенията бяха предимно в посока на това, че човекът може и да е умрял, но не е бил съвсем чист. Т.е. – донякъде си го е заслужавал.

Малко по-късно, след като прокуратурата обяви, че не изключва и версията за задушаване по време на арест, като причина за смъртта на Пенев, от МВР излязоха да обяснят, че не са употребили прекомерна сила (въпреки кадрите с петима униформени, затиснали арестанта на земята), но че ще бъдат безкомпромисни към нарушителите, дори и към тези с униформа.

Каквото и да се каже по този случай, наистина трябва да се изчака разследването, така че истината да излезе наяве.

Смъртта на Пламен Пенев: Какво обясни полицията в Стара Загора за инцидента

Покрай този случай обаче отново беше припомнен инцидентът с Ангел Димтров – Чората, който почина по време на арест при полицейска операция срещу наркоразпространението.

Тогава защитната теза на МВР не се различаваше много от тази, която чухме през последните дни.

Какво обаче каза съдът по този случай?

В окончателното решение на Върховния касационен съд по това дело, което продължи близо 10 години, се казва ясно, че полицаите са били длъжни да предвидят „общоопасните последици“ от ареста.

От фактическата страна на делото е изяснено, че криминално проявеният Димитров няколко пъти е сигнализирал, че се задушава.

Той бил тръшнат на земята по корем, а ръцете му били закопчани с белезници за гърба.

Относно задължението на органите на МВР да предвидят животозастрашаващите обстоятелства, съдът се обосновава така:

„От една страна, това е така, тъй като пострадалият многократно, в хода на целия процес по задържането му, чрез виковете си е сигнализирал за проблем с дишането, който с оглед на естеството си, в нито една ситуация не бива да бъде подценяван.

Въпроси около смъртта на бореца Пламен Пенев: Превишили ли са полицаите правомощията си?

Подсъдимите не са проявили дължимата грижа и внимание в такава голяма степен, че са пренебрегнали очевидното за всеки друг в същата ситуация.

Те са чули виковете на пострадалия Димитров за това, че не може да диша и са възприели особеностите на неговата фигура, а именно наднорменото тегло, т. е. те обективно са могли да възприемат със съзнанието си всички факти и обстоятелства, необходими за предвиждане на съставомерните последици,

а и реално са разполагали с необходимото време (Димитров е повтарял, че не може да диша още от началото на задържането му) за протичане на онези мисловни процеси, които да доведат до предвиждане на резултата и до възможност за избор на своето поведение.

Ето защо, при подсъдимите е била налице обективна възможност за предвиждане на общественоопасните последици“, пише в Решение № 29/05.03.2021 г.

Съдът все пак е на мнение, че смъртта на Чората не е настъпила от притискане от страна на полицаите, от което да е настъпило задушаването.

Смъртта му не е причинена и от ударите, които са нанесени на арестанта от полицаите – по-късно експертиза установява, че той има включително и черепно-мозъчна травма.

Съдебни медици обаче заявяват по отношение на експертизата за причината за смъртта на Димитров, че все повече в научната литература за случай като този се налага терминът „асфикция при задържане“ – невъзможност за дишане по време на арест поради особености, както при провеждане на задържането, така и поради общото състояние на арестанта.

Нещо повече – съдът приема, че не е нужно мъжът да е бил притискан принудително на земята от полицаите, тъй като асфикция може да се получи и само при неподходящо положение на тялото.

Съдиите са категорични, че подсъдимите полицаи са имали възможност да попречат на настъпването на смъртта. Според тях в случая става въпрос по-скоро за престъпно бездействие.

Полицаите не са обучени как да действат при гонки и арест

Дейността по преследване и задържане на лица, които се намират в движещи си автомобили, не е правно регламентирана в Закона за МВР или друг нормативен акт.

Освен това, нито един служител в МВР не е обучаван как да реагира в подобни ситуации. Това заяви пред Нова тв бившия синдикалист и адвокат Галентин Грозев.

Според зам.-председателя на Синдикалната федерация на служителите в МВР Илия Кузманов е необходимо по-добро обучение на самите полицаи, за да реагират по-добре в кризисни и напрегнати ситуации без да се стига до прегаряне и превишаване на правата.

Въпреки това той защитава и тезата, че трябва да се докаже полицейско насилие, а колегите му са имали всичко основания да действат по-твърдо със споменатите вече по-горе аргументи.

„Без да се навлиза в сферата на спекулациите и коментирайки само върху известните факти при тази ситуация, реално е имало сигнал за заплаха с оръжие, хладно, спрямо непълнолетни лица, неподчинения и опит за прегазване на полицейски служител“, обясни той пред БНР.

„Категоричен съм, че има основание за реакцията на колегите, ако има превишаване на правата – полицейско насилие, трябва да се докаже“, коментира Кузманов.

Ясно е, че на този етап не може да се търси пълна аналогия между двата случая, тъй като при тях има различни обстоятелства. Какви са били фактите около ареста на Пламен Пенев – тепърва ще бъде изяснявано.

Сигурно е обаче, че смъртта, на което и да е лице – било то агресивно, криминално проявено или със съмнително поведение, не бива да се поставя на заден план и в тези случаи полицията има задължения да опази живота.

Това е описано и в Закона за МВР. В него се посочва, че „При използването на физическа сила и помощни средства полицейските органи вземат всички мерки за опазване живота и здравето на лицата, срещу които са насочени“.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук