Ужасяващи последици от трусовете
Ужасяващи последици от трусовете Снимка: БГНЕС

Около 23 милиона души са засегнати от опустошителните трусове в Югоизточна Турция и Северна Сирия, съобщи днес Световната здравна организация (СЗО), цитирана от АФП. Жертвите в двете държави вече са повече от 6200. В южната ни съседка броят им досега е 4544, а в Сирия – над 1600. 

СЗО обеща дългосрочно съдействие, след като изпрати спешна помощ на пострадалия от трусовете регион.

Сирийският Червен полумесец изрази готовност да предостави помощ на всички пострадали от земетресенията райони в Сирия, включително на тези, които са под контрола на бунтовниците. Помощта за тях ще бъде предоставена с посредничеството на служби на ООН, заяви на пресконференция ръководителят на Сирийския Червен полумесец, цитиран от Ройтерс.

Близо 2000 жилища в град Алепо, който е административен център на едноименната северозападна сирийска провинция, са застрашени от срутване след вчерашните разрушителни земетресения в съседна Турция, предаде ТАСС, като се позова на телевизия „Ал Маядин“.

По предварителни данни в Алепо са загинали около 300 души, а най-малко 600 са били ранени. По-рано днес телевизия „Ал Арабия“ съобщи, че в град Джандарис са били разрушени най-малко 85 жилища.

Алепо, Латакия, Тартус и Хама са най-тежко засегнатите от земетресенията сирийски провинции. До момента в Сирия е потвърдена смъртта на общо над 1600 души.

Двадесет и седем спасително-издирвателни екипа са мобилизирани за участие в издирвателните операции в Турция, съобщи днес в Туитър еврокомисарят по управление на кризите Янез Ленарчич. Той коментира, че ЕС показва по най-добрия начин какво означава европейската солидарност.

Екипите са от 19 различни страни, в това число и страни, които са със статут на кандидати за членство като Черна гора и Албания. Те са съставени от 1150 спасители и 70 спасителни кучета. България също изпрати екипи за търсене и спасяване.

САЩ вече изпрати първи спасителни екипи в Турция, включващи близо 100 пожарникари от района на Лос Анджелис, както и инженери, заедно със 6 обучени кучета.

А руски спасителни екипи от министерството на извънредните ситуации бяха изпратени в Сирия. Русия прати и 300 от позиционираните в страната руски военнослужещи да помагат в разчистването на отломките и да търсят евентуални оцелели. Руската армия обособи пунктове за раздаване на хуманитарна помощ. Русия предложи и помощ на Турция, която бе приета.

Израелската армия изпрати спасително-издирвателен екип от 150 души, инженери, медици и други хуманитарни работници в Турция. Израелският премиер Бенямин Нетаняху одобри изпращането на помощ и за Сирия.

Великобритания изпрати 76 спасители с оборудване и обучени кучета, както и екип за спешна медицинска помощ в Турция. Лондон каза, че е в контакт и с ООН относно оказване на подкрепа за жертвите в Сирия.

Помощи под формата на спасители, военнослужещи, медици и специално обучени кучета изпратиха и Южна Корея, Пакистан, Индия, Тайван, Швейцария, Япония, Сърбия, Молдова, Йордания, Мексико, като приблизителната обща бройка на спасителите и други експерти е близо 500 души.

Нова Зеландия обеща 632 000 долара на турския Червен полумесец и 316 000 долара на сирийския Червен полумесец. Китайският Червен кръст предоставя на турския Червен полумесец и на сирийския Червен полумесец по 200 000 долара.

Редица страни обещаха хуманитарна помощ, оборудване, медицинска помощ, помощ от психолози, палатки, одеяла, храни.

Същевременно от Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура ЮНЕСКО изразиха готовност да окажат съдействие, след като трусовете нанесоха щети на две забележителности от Списъка на световното културно наследство – Стария град в Алепо в Сирия и крепостта в турския град Диарбекир, съобщи БНР.

Днес стана ясно, че турският президент Реджеп Ердоган е обявил 3-месечно извънредно положение в 10 засегнати области.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук