384 души бяха убити от вълна цунами, появила се след мощно земетресение в Индонезия.
На снимките от Палу, където живеят около 350 000 души на брега на остров Сулавеси, се виждат частично покритите тела на загиналите върху земята в близост до брега, на сутринта след като почти двуметровите вълни на цумнамито, връхлетяха града.
Вълната беше предизвикана от силно земетресение, което разруши няколко сгради и принуди местните жители да потърсят спасение от големите вълни по по-високите места.
От видеата на кореспондентите на световните медии се вижда как вълните разрушават няколко сгради и наводняват голяма джамия.
Трусът, който бе с магнитуд 7,5 бе – плитък и много по-мощен от серията трусове, убили стотици през юли и август на индонезийския остров Ломбок.
Хората, които живеят на стотици километри от епицентъра, разказват, че са усетили мощен трус, часове след като по-слаб трус, причинил смъртта на поне един човек в същата част на югоизточния азиатски архипелаг.
Земетресението удари Централно Сулавеси на дълбочина 10 км, малко преди 18.00 часа вечерта, местно време. Именно такива плитки земетресения са най-разрушителни.
„Има данни за много разрушени сгради при земетресението“, съобщава говорителят на Националната агенция по бедствията. „В паника, жителите бягат и изоставят своите домове“
Спасителни екипи са насочени към тежко засегнатите райони.
Главното летище в Палу, град с 350 000 души, бе затворено.
Трусът в петък бе регистриран на 78 километра северно от Палу, столицата на провинция Централно Сулавеси, но бе усетен в далечната южна част на острова в най-големия град Макасар и на съседния остров Калимантан, индонезийската част от остров Борнео.
Първоначалният трус, който беше последван от серия мощни вторични трусове, удари по време на петъчната вечерна молитва в най-многобройната мюсюлманска държава, когато джамиите са пълни с хора.
Земетресения от подобен мащаб, могат да причинят значителни щети на лошо построени или лошо проектирани сгради, включително разрушения на комини, колони и стени.