Националният отбор на България по баскетбол за мъже завърши с победа предквалификацията за световното първенство в Китай през 2019 г. Възпитаниците на Любомир Минчев гостуваха на Беларус и се наложиха в „Арена Минск” с 84:70. Това бе последният четвърти мач на нашите от пресявките за шампионата на планетата след две години, като ги завършваме с четири победи . „Лъвовете“ финишират първи в група Д, като ще очакват жребия за същинските квалификации, който ще се проведе след малко повече от седмица.

Чавдар Костов се отчете с 21 точки, като бе 5/5 при стрелбата си от средно разстояние и 5/5 от линията за изпълнение на наказателни удари. Александър Везенков добави 18 и 7 борби. Александър Янев се отчете с 10 точки и 5 борби.

Виталий Литийч бе най-резултатен за Беларус с 18 точки и 5 борби. Ебени Белянкоу реализира 12 и 6 борби. Александър Кудряцоу остана с 11 точки.

Домакините влетяха в мача с два бързи коша, но българите отговориха по най-добрия възможен начин и водени от отличния и в двата края на терена Дий Бост, нанизаха 14 точки без отговор за 14:5 в своя полза. Секунди по-късно разликата достигна 10 и 18:8 за България, а след 10 минути в Минск резултатът бе добър за родните национали – 21:15.

Александър Везенков се разигра през втората четвърт, а Александър Янев направи добро включване като резерва, за да може комфортната българска преднина да продължи да се върти около десетте точки, а на почивката “трикольорите” водеха с 8 точки срещу домакините – 46:38.

Окуражавани от феновете по трибуните, играчите на Беларус на няколко пъти се доближаваха до България, но Чавдар Костов бързо нормализираше нещата с успешни стрелби за три точки. Само в рамките на тези 10 минути нашите вкараха три тройки – колкото имаха за цялото първо полувреме, но в същото време позволиха на домакините да вземат доста борби в нападение, а освен това Дий Бост бе санкциониран с техническо нарушение във финалните секунди на частта. Все пак след 30 минути баскетбол България все още бе начело, този път с 65:60.

Техническо нарушение на пейката на домакините даде начало на четвъртата и заключителна част, а пет поредни точки на Александър Везенков прераснаха в 11 поред за България и 76:60. Това на практика сложи точка на спора, а срещата бе доиграна спокойно, за да бъде гарантирана четвъртата поредна победа на националния ни тим – 84:70.

Двата отбора бяха равностойни под двата ринга, като домакините грабнаха 39 срещу 37 борби за България. Представителният ни тим обаче отговори с по-точен мерник при стрелбата от игра – 47% срещу 38% за Беларус.

В нашата група България е първа, Беларус вече е с баланс от 1-2 и е втори, а на дъното на този поток е Португалия с 0-3. Краят на предквалификацията ще бъде поставен на 19 август с визитата на беларусите в Синеш.