В буквален превод от английски „скаут” означава „разузнавач”. В днешни дни обаче скаутите са онези хора, обединени от идеите за живот сред природата, които спазват собствения си кодекс на коректно поведение. С действията си те целят да постигнат да накарат младия човек да разбира природата и околните. Някой основни дейности са: екология, оцеляване в природата, лагеруване, спортни мероприятия, благотворителност, международен обмен и обучение.

На днешния ден – 22 февруари, скаутите по целия свят имат празник, защото преди 160 години се е родил основателят на движението – Робърт Бейдън Пауъл. Бившият военен създава първият скаутски отряд, съставен от 7 момчета, през 1907г. в Англия. Заедно отиват на лагер на остров Браунси, където децата приемат скаутската идея като своя и поставят началото на движението на скаутите по света.

„Денят на скаута” е общо название на специални дни, които се честват през цялата година от Скаутското движение. Някои от дните имат религиозно значение, а през другите просто се празнува дейността на скаутите. На този ден, всички тържествено дават „Скаутското обещание”.

Любопитни факти за скаутите:

В наши дни, скаутското движение наброява повече от 40 милиона деца и възрастни в многобройни клубове и организации по света, включително и България.

Движението е застъпено в 154 страни по цял свят, които са разделени на пет региона – Европа, Евразия, Интер-Америка, Африка и Азия-Пасифичен.

На всеки три години пък се събира Световната скаутска конференция, в която участват делегати от всички страни. Седалището на СОСД и на Изпълнителното бюро е в Женева, Швейцария.

  • Скаутският закон гласи:

1. Скаутът е честен и почтен.

2. Скаутът е лоялен.

3. Скаутът е полезен и помага на другите.

4. Скаутът е приятел на всички и брат на всеки скаут.

5. Скаутът е вежлив и етичен.

6. Скаутът е приятел на животните и опазва околната среда.

7. Скаутът уважава и почита родителите, учителите и водачите си.

8. Скаутът е весел и с висок дух.

9. Скаутът е пестелив и опазва личната и обществената собственост.

10. Скаутът е чист в мислите, думите и делата си.

  • Първата искра на скаутската идея пламва в България още през 1911 г.

само няколко години след появата на скаутството в Англия. Генерал Н.Жеков, командир на Първи пехотен полк, се запознава с новата система за извънучилищна подготовка на момчета там и прави първите опити за прилагането ѝ в страната. По негова инициатива и пряко ръководство се формира и първият за страната ни разузнавачески отряд в София. Избухването на Балканската война спира развитието на Движението за следващите няколко години.

  • Скаутите си имат химн:

Скаутът се познава отдалече,

той по дух е вечно млад.

Няма, няма да намериш

по-добър, сърдечен брат.

Припев:

Аз съм скаут (3), имам най-красивите мечти!

Аз съм скаут (3), пламенно сърце във мен тупти!

От различни раси и народи

скаути има по света.

Пламенна мечта ни води-

мир надежда свобода.

Припев:

–––––

Своя възел на доброто дело

с гордост връзва всеки скаут.

По планинските пътеки

бодро крачат млад и стар.

Припев:

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук