невероятни истории

#1: Горящият Монах

На 10 юни 1963г. десетки хора са свидетели на самозапалването на виетнамския будистки монах Тич Куанг Дък. По този начин той иска да покаже, че са нужни мъченици, които да се противопоставят на всички форми на потисничество. Монахът се самозапалва в протест срещу режима на Нго Дин Дием, прокарващ католически ценности в управлението си. Поводът е забраната да се развява будисткия флаг само два дни след като Дием показва кръстове на публична церемония.

Малкълм Браун, американски журналист, залови този момент, а снимката му се превърна в световна сензация и насочи вниманието към политиката на правителството. Историците смятат, че актът на Тич Куанг Дък  е бил важен момент в кризата и значително допринася за промяната на властта във Виетнам.

„Пламъци обгръщаха човешко същество, тялото му бавно се изсушаваше и изчезваше. Тялото му бавно изсъхваше, главата му бе почерняла и овъглявала, във въздуха имаше миризма на изгаряща човешка плът. Зад мен се чуваха риданията на виетнамците, които се бяха събирали, бях прекалено шокиран, за да плача, прекалено объркан, за да си водя бележки или да задавам въпроси, твърде объркан, дори да мисля“, споделя Дейвид Халберстам, американският журналист.

За фотографията на горящия монах бившият американски президент Джон Кенеди казва:

„Никоя снимка в историята на новините не е събрала толкова много емоция в себе се, колкото тази“.

#2: Прави любов, а не война

След като Ванкувър Канъкс (Vancouver Canucks) губи от Бостън Бруйнс (Boston Bruins) през 2011г. на Купата на Станли, бунтове избухват по улиците на Ванкувър, Британска Колумбия. Полицейските сили били неотлъчно на улиците, за да контролират тълпата. Когато полицията успяла да надделее над размириците, Скот Джоунс и приятелката му Алекс Томас били съборени на земята. Фотографът Ричард Лам заснел момента.

„Бях на около 20 или 30 метра на разстояние. Тези двама души бяха на земята на празната улица. Първоначално си мислех, че един от тях е ранен. Беше пълен хаос. Полицаите нападнаха два автомобила, а след това видях, че счупиха прозореца в съседния универсален магазин. Имаше сблъсъци. След като спрях да бягам, забелязах че двама души лежат на асфалта зад полицията. Не осъзнавах, какво съм заснел, преди да занеса снимките на редактора ми.  Оказа се, че нито един от тях не е бил ранен, а просто са се целували”, споделя Рим Лам.

#3: Германецът, отказал да поздрави Хитлер

Аугуст Ландмесер е работник от корабостроителния завод „Блом  Фос” в Хамбург, Германия, известен с отказа да направи хитлеровия поздрав на церемонията по пускането по вода на бойния кораб Хорст Весел на 13юни 1936г.

Аугуст се присъединява към нацистката партия през 1931г., но две години по-късно той се влюбва в еврейката Ирма Еклер и я предлага брак през 1935г. По тази причина той е бил експулсиран от партията и заявлението за брак е било отхвърлено с нови Нюрнбергските расови закони. И така, през 1936г. Аугуст Ландмесер отказва да вдигне ръка за поздрава на Хитлер. По-късно той и семейството му се опитали да напуснат страната, но били хванати и изпратени в концентрационни лагери. През 1938г. мъжът видял семейството си за последен път. След раждането на второто си дете, Ирма била прехвърлена в „центъра за евтаназия”, където била убита през 1942г. Аугуст бил обявен за изчезнал по време на военна операция в Хърватия през 1944г.

#4: Последната снимка на Бигарт

Когато Уилям Бигарт, 54-годишен фотограф, за пръв път чул за терористичните атаки на Световния търговски център в САЩ, веднага се  забързал към сградите. Той направил снимки от събитието от различни ъгли, уловил опустошението на Южната кула и продължавал да прави снимки на Северната кула, докато гори. В 10:00 сутринта се обажда жена му и Бигарт и я уверява, че е с пожарникари и е в безопасност. 20 минути по-късно Северната кула се срутва върху него. Фотоапаратът му е открит в развалините на Световния търговски център 4 дни по-късно. Това е последната снимка на Бигарт, направена само няколко секунди преди сградата да се срине.

#5: Войната е Ад

Тази снимка е една от най-известните, направени от немския фотограф Хорст Фас през 1965г. по време на войната във Виетнам. Името на войника не е известно дълго време, но през 2012г. той е идентифициран като Лари Уейн Чафин от Сейнт Луис, член на 173-та американска авиационна бригада. В момента на заснемането на снимката, той е бил на 19-годишна възраст. Неговата съпруга, Фран, казва, че след войната той е имал много проблеми с адаптацията към цивилния живот и на 39 години е починал от усложнения на диабет.

Свързани статии:  

Най-силните снимки заснемани някога, а №18 ще ви остави без думи

 

15 снимки, които не могат да бъдат намерени в учебниците по история (и невероятните истории зад някои от тях)

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук