Въпреки „протестите” на юристи и професори по право, че само парламентът има право да обявява извънредно положение, днес тези правомощия бяха делегирани на Министерския съвет.
С одобрените на второ четене промени в Закона за здравето, с които на практика се запазват мерките от извънредното положение, но се набелязват и нови, чрез които да се излезе от кризата.
Извънредна епидемична обстановка ще се обявява единствено с решение на Министерския съвет. Тя ще е за определен период от време, по предложение на министъра на здравеопазването и въз основа на извършен анализ на риска от държавния здравен инспектор.
Първоначалното предложение бе това да става с решение на здравния министър, но управляващите се отказаха от него. Отговорността да се носи от Министерския съвет като колективен орган бе и настояването на опозицията от БСП.
Депутатите още решиха всички санкции за неспазване на противоепидемичните мерки да останат и след 13 май.
Размерите на глобите остават същите от 300 до 1000 лева при първо провинение и от 1000 до 2000 лева при повторно нарушение. Остава и санкцията за неспазване на задължителната изолация на болни и доказани контактни на тях лица – 5000 лева.
От БСП предложиха размерът на санкциите да бъде намален, но това предложение не беше прието. Предполага се, че тези санкции ще останат до 2 месеца след изтичането на срока на извънредното положение.
Управляващи и опозиция още в самото начало на дебатите по второ четене на Закона за здравето влязоха в спор по отношение на това дали коронавирусът да бъде записан като опасен или като не особено опасен вирус. Според депутата от левицата проф. Георги Михайлов в законопроекта „инфекцията е издигната на пиедестал, който не заслужава”.
„Позволявам си да го повторя като специалист – това не е особено опасна инфекция. Тя не притежава основните белези на опасна инфекция, свързани с начина на заболяване на пациенти, докоснали се до нея. За особено опасните инфекции това значи, че безусловно се разболяваш сериозно. Второ – смъртността е значима. Не искам да говоря за проценти, но тук се вижда, че смъртността не е значима”, заяви от трибуната проф. Михайлов.
Според него неправилно в текста е записано, че заболелите от инфекцията лица подлежат на задължително лечение.
На тезата на левицата се противопостави председателят на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова, която съвсем наскоро пребори заболяването.
„Няма как да оспорваме съществуването му, предвид на това, че не само в България, а и целият свят се бори с пандемията от коронавирус. Мерките във всички страни са аналогични. Благодарение на навременно вземане на мерки, на този консенсус, който постигнахме с решението на извънредно положение, ние направихме възможно в България процентите на заболеваемост и смъртност да са едни от най-ниските в Европа и света”, категорична бе Дариткова.
„Обединените патриоти” с помощта на ДПС успяха да прокарат идеята за субсидия на чартърните полети у нас. Сумата ще бъде 35 евро на седалка, но са при полети с поне 100 места.
При гласуването на предложението на Валери Симеонов за ваучери за почивка на Българското Черноморие мнозинството се въздържа, като то не беше прието. Очаква се обаче промени в закона за туризма, с които да се въведе по-нисък данък върху добавената стойност и тогава може да се въведат някакви ваучери.
Беше взето и окончателно решение, че учебната година ще завърши онлайн. Изпити след 4-и и 10-и клас тази година окончателно няма да има. Тестовете ще могат да се проведат в началото на следващата година, за да може да се направи анализ на усвоените знания.
За още два месеца се спират публичните продани и наказателните лихви при неплащане на вземания. Това обаче ще важи само за институции, подобни на тези за взимане на бързи кредити, но не и за кредити, взети от банки.
Депуатите решиха окончателно за трудов стаж да се зачита до 60 дни неплатен отпуск, а не 30, както беше досега.
Всеки, който се е заразил с Covid – 19, ще подлежи на задължителна изолация или болнично лечение, решиха на второ четене на Закона за здравеопазването решиха депутатите.
Очаква се цените на шезлонгите и чадърите да бъдат наполовина по-евтини спрямо миналат година. При установяване на нарушение предвидената глоба е до 50 хил. при първо и до 100 хил. при второ провинение. Мнозинството в Парламента подкрепи и намаляването на концесионните такси.
Предложението на БСП за намаляване на данъкът върху храната и медикаментите да бъде намален от 20% на 9% беше отхвърлено.