Премиерът на Белгия Александер Де Кро
Снимка: БТА

Премиерът на Белгия Александер Де Кро представи днес пред Европейския парламент програмата на шестмесечното председателство на Белгия на Съвета на ЕС, което започна на 1 януари.

Белгийското правителство заяви, че ротационното председателство идва „в момент, когато Европейският съюз се намира на кръстопът, справяйки се с последиците от руската противозаконна агресия в Украйна, пандемията, енергийната криза, дезинформацията, екстремните климатични явления и подновения конфликт в Близкия изток“.

Шестте основни приоритета на белгийското председателство са:

  • Защита на върховенството на закона, демокрацията и единството;
  • Укрепване на конкурентоспособността;
  • Стремеж към зелен и справедлив преход;
  • Укрепване на социалната и здравната програма;
  • Защита на хората и границите; и
  • Насърчаване на глобална Европа.

„Тази година ще бъде решаваща за Европа и за Запада, залозите са големи“, заяви белгийският премиер Александер де Кро в речта си пред евродепутатите в Страсбург.

„Нашите демокрации и свободата ни ще бъдат подложени на изпитание не само с изборите за Европейски парламент, но и за президент в САЩ“, посочи той.

По неговите думи, ако Доналд Тръмп се върне в Белия дом, Европа наистина ще трябва да се справя сама.

„Като европейци не трябва да се страхуваме от тези възможности, а трябва да направим така, че да можем да разчитаме повече на себе си и да бъдем по-самостоятелни“, заяви Де Кро.

Той призова да се запази единството и съпричастието с Украйна, и да продължи военната подкрепа за силите на Киев. По неговите думи, докато САЩ разглеждат този въпрос геостратегически, за Европа той е екзистенциален.

„Едно от най-големите предизвикателства е запазването на силата на европейската икономика“, отбеляза Де Кро.

Той призова ЕС да се подготви за очакваното бъдещо разширяване.

„Трябва да положим усилия, за да осигурим възможността европейското семейство да се разрасне“, настоя белгийският премиер.

Според него изпълнението на условията за присъединяване към ЕС трябва да се следи постоянно, дори и след като дадена страна стане част от европейското семейство. Де Кро заяви, че председателството ще продължи работата по процедурите по чл. 7 от Договора за ЕС (срещу Полша и Унгария).

Белгийският премиер настоя, че ЕС е длъжен да подкрепя Украйна срещу руското нападение, както и Израел и палестинците в търсенето на траен мир.

„Европа има най-вече задължението да направи така, че да бъде по-свободна за бъдещите поколения“, обобщи Де Кро.

Припомняме, че по време на белгийското председателство на Съвета на ЕС между 6 и 9 юни ще бъде избран и нов Европейски парламент.

Белгия пое на 1 януари за 13-и път председателството на Съвета на ЕС. Като водеща задача през следващите шест месеца белгийското председателство си поставя и продължаването на помощта за Украйна.

Програмата предвижда през май да бъде отбелязана 20-годишнината от най-голямото разширяване на ЕС, когато се присъединиха 10 държави от Централна Европа. Председателството изразява готовност да продължи работата по окончателното приемане на промените в европейското законодателство за миграцията и по укрепването на Шенгенското пространство.

За последен път Белгия ръководи Съвета на ЕС през 2010 година. Бюджетът на тазгодишното председателство наскоро бе определен на 100 милиона евро, припомня БТА.

Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук