Асансьорите у нас са стари
Асансьорите у нас са стари Снимка: БГНЕС

От 15 години – откакто съществува Българската асансьорна асоциация (БАА), пледираме да се обърне сериозно внимание на състоянието и безопасността на асансьорите в цялата страна. Предложения отправяме към всички институции, които имат отношение по този въпрос – Министерството на икономиката, МРРБ, Държавната агенция за технически надзор и съответната инспекция. Резултатът е нула.

Това заяви пред Радио София председателят на Асоциацията Валентин Маринков.

По думите му старите съоръжения, произведени в периода 1992-1993 година от бившия завод на гара Искър в София, са повече от 90 хиляди.

Маринков твърди, че те не са поддържани така, както е по инструкция. А според нея асансьорите с до 9 спирки подлежат на капитален ремонт след 15-ата си година. Това никъде не е направено.

Такъв ремонт означава да бъде демонтиран и изваден целият асансьор, да се закара в работилница или лаборатория и всичко износено да се ремонтира или подмени, поясни експертът.

„Затова твърдя, че тези съоръжения са опасни, състоянието им е трагично. Ако не са спрени, работят на магия. Само в България е така. У нас хората не искат да плащат за ремонт и поддръжка“, подчерта Маринков.

Ако контролните органи спазят изискванията, трябва да спрат 80% от асансьорите и без тях ще останат милиони ползватели.

Професията на техниците става непривлекателна и има цели области в България, където съоръженията се движат на самотек и са потенциални убийци, казва Маринков.

По изчисления му подмяната на стар асансьор в 8-етажен блок би струвала между 300 и 400 лева на човек.

Още новини от деня – четете тук

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук