ЕС, Иран

Във Франция бе регистриран специален механизъм за финансови транзакции с Иран с участието на Федерална република Германия и Великобритания. Това съобщи френският външен министър Жан-Ив Ле Дриан на среща на външните министри на ЕС в Букурещ.

„Специалният механизъм за транзакции с Иран е регистриран във Франция с участието на две други страни от ЕС – Германия и Великобритания. Този инструмент има за цел да подкрепи прилагането на ядреното споразумение с Иран“, каза той, цитиран от ТАСС.

Германският външен министър Хайко Маас потвърди създаването на европейски специален механизъм за уреждане на отношенията по сделката с Иран под името INSTEX („Инструмент за подкрепа на търговския обмен“).

„Използвайки инструмента SPV INSTEX, ние създаваме възможност бизнессредите да извършват операции – заяви германското външно министерство – Само ако изпълняваме задълженията си, ще можем да поискаме от Иран да се придържа към ядреното споразумение.“

При пристигането си на срещата на външните министри на ЕС в Букурещ Маас отбеляза, че Германия разработва такъв механизъм в координация с европейските си партньори.

„Това е първата стъпка, която ясно показва, че оставаме единни в ЕС и решително следваме пътя си, дори и другите да имат различно мнение“, добави той.

ЕС нееднократно обяви намерението си да създаде механизъм за финансови транзакции в подкрепа на търговските отношения с Иран, заобикаляйки американските санкции от миналата есен. Предполагаше се, че той ще започне да действа през декември 2018 година. Механизмът следва да гарантира международните финансови транзакции между Иран и страните от ЕС, независимо от действията на санкциите на САЩ.

От своя страна министърът на финансите на САЩ Стивън Мнъчин заяви през ноември, че САЩ ще предприемат агресивни мерки срещу такъв механизъм, а постоянният представител на САЩ в ЕС Гордън Съндланд заяви, че механизмът ще бъде неефективен.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук