Сумата, поискана от Русия и лично от Путин като обезщетение за роднините на загиналите в сваления над Източна Украйна през 2014 г. пътнически самолет достига почти 3 милиарда долара, потвърди в ивтервю за радио „Ехото на Москва“ адвокатът на някои от ищците Джери Скинър, който е внесъл иска в Европейския съд за правата на човека /ЕСПЧ/.
Отначало зад иска са застанали 16 души, а сега са 291, разкри Скинър. Първоначалната искана сума е била 330 милиона долара – по 10 млн. за смъртта на 33 жертви на нещастието, но сега Скинър има намерение да се бори за същото обезщетение за всеки от загиналите 298 души. База за оценката на исканите обезщетения е извънсъдебното съгласие на Либия преди време да изплати обезщетение в такъв размер за всичките 270 жертви на сваления с бомба самолет на „Пан Американ“ през 1988 година. При такива споразумения се допуска непризнаване на вината официално, но, според Скинър, фактът, че Кадафи се е съгласил да плати, е негласно признание. Скинър е бил адвокат и на роднини на жертвите от Локърби.
Юристът е убеден въз основа на екпертизете, че отговорност за трагедията с полет МН17 носи лично Владимир Путин. Без съгласуване с президента няма как такава съвременна зенитна система като „Бук“ да бъде изпратена извън пределите на Русия, дори целта да е била само прикриване на войски, обясни той пред „Ехото на Москва“.
Русия обаче отхвърля всички твърдения за нейна замесеност и не признава експертизите на западни специалисти, които насочват вниманието към нейната роля в случилото се.
Скинър е наясно, че Путин лично няма да плати и долар, независимо от присъдата, още повече, че ЕСПЧ не съди личности, а държави, но искът цели да демонстрира, че руският президент е смятан за лично отговорен. Ако бъде осъдена Русия, положението е по-различно. Потърпевшите се надяват, че ако Москва откаже да плати обезщетенията при благоприятна присъда, те може да се получат чрез конфискуване на руско имущество в Европа.