народно събрание

При свое посещение в парламента омбудсманът Мая Манолова обяви, че ще даде промените в Изборния кодекс на Конституционния съд в момента, в който те бъдат обнародвани в Държавен вестник.

По нейни думи премахването на преференциите, отмяната на възможността за обжалване и намаляването на секциите с машинен вот категорично потъпкват демократичните права на българските граждани, градени с години.

„Нарушават се основни конституционни принципи и заедно с моя екип вече работим по конституционна жалба, защото няма как да остана безразлична към това посегателство върху изборните права на българските граждани. Чакам момента, в който тези текстове бъдат обнародвани в Държавен вестник, в същия момент ще пусна конституционна жалба. Наистина това е 13-ата поправка в Изборния кодекс и всяка следваща отнема още и още права”, категорична бе Манолова.

Попитана дали ще призове президента да наложи вето върху измененията, омбудсманът заяви, че екипът на Румен Радев не се нуждае от нейните призиви, но тя ще се възползва от правомощията си на обществен защитник.

Решението на омбудсмана да даде промените в Изборния кодекс на КС и мнението й, че те са противоконституционни веднага провокира коментари в кулоарите на парламента.

Пръв по въпроса се изказа депутатът от ГЕРБ Спас Гърневски. Самият той е избран с преференциален вот, но остана верен на позицията на партията си, защитавайки тезата, че партийните ръководства трябва да имат право да подреждат листите си и гражданите да не могат да се месят в този процес.

„Преференциите са нещо много хубаво, но хубаво е и да може партията да си подреди кадрите, когато влиза в общинския съвет или в парламента – със съответните специалисти, да попълни съответните комисии с много компетентни кадри, за да има и качествени закони и качествен дебат. Така че този процес може да се погледне и от двете страни. Да, по-висок е сега прагът и влизането ще е много трудно, но пък който се е доказал в своя район, в своя град пред хората, той ще намери начин да попадне в политическата система.”

Депутатът от БСП Елена Йончева категорично се противопостави на мнението на Гърневски. Тя бе категорична, че пренареждането на листите става невъзможно. След промените, за да бъде разместен на по-предно място даден кандидат, биха му трябвали около 150 хил. гласа.

„На практика това е невъзможно. Невъзможно е. В момента всички депутати, които са с преференциално гласуване в парламента, нито един от тях нямаше да може да бъде избран по тези правила, които са наложени. Тези правила са измислени така от ГЕРБ и от ДПС, че да няма на практика преференциално гласуване.”

Депутатът от НФСБ, които подкрепиха увеличаването на прага за преференциите, Валентин Касабов разкри как се влиза в парламента „на ишлеме”. По негови думи досегашният механизъм на преференциите е бил порочен и изкривявал избора на политически лица към богатите бизнесмени.

„Това се нарича ишлеме. Отива един бизнесмен по време на изборите, плаща си на партията, след което го вкарват в листата. Тези бизнесмени разполагат с пари, с хора, които гласуват и се намъкват в листите на съответната партия. След което започват уж от името на партията своя  собствена игра и гледат да си изкарат парите.”

Според Касабов това е обичайна практика, но най-често се срещало влизането в парламента „на ишлеме” при БСП. „Нека да си зададем въпроса кои са били милионерите в БСП”, лаконично каза Касабов.

От ДПС, които на практика са вносителите на предложението за вдигане на прага на преференциите, категорично заявиха, че те не са премахнати.

„Вчера станахме свидетели на сериозни дебати в продължение на 15-16 часа. За съжаление общественото мнение беше насочено към момента, че едва ли не преференциите вече не са факт. Напротив – заявявам най-отговорно и категорично: преференциите са факт в Изборния кодекс, но едно единствено нещо не е факт – бяха отнети конституционните права на български граждани, които живеят в страни извън ЕС”, коментира депутатът от ДПС Джейхан Ибрямов.

И така „с преливане” Джейхан Ибрямов плавно смени темата от преференциите към решението изборните секции в страни извън ЕС да останат 35. Той обаче не спомена Южната ни съседка Турция, а изрази загриженост за съгражданите ни, живеещи във Великобритания, които след Брекзит ще имат много ограничени възможности да гласуват.

Припомняме, че дебатите по промените в Изборния кодекс продължиха повече от 15 часа, като често бяха прекъсвани от остри думи, разменени от различни депутати.

В отговор на журналистически въпроси към депутати от ГЕРБ и ДПС дали между двете партии има сговор за формиране на мнозинство по определени въпроси, и двете страни отговориха категорично, че такова нещо няма.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук