Председателят на парламента Цвета Караянчева заяви, че въпреки нареждането и желанието на Корнелия Нинова, депутатите от БСП да не се получават пари от Народното събрание, на 18-ти и 19-ти нейните народни представители – 16 от тях са взели пътни, 19 са взели дневни командировъчни.
„Всеки народен представител има право да заявява дали иска да ползва командировъчни или дневни”, посочи Караянчева и каза, че тя няма как да ограничи това тяхно право, което им е дадено по правилник.
И добави:
„Всеки народен представител има право на законодателна инициатива и ако иска някой от групата БСП за България да направи законодателна инициатива е добре дошъл в Народното събрание и да направи съответните промени и предложения, които иска да се случат в правилника. Това, че народните представители от БСП не посещават Народното събрание е проблем на ПГ на БСП, защото се оказва, че въпреки нареждането и желанието на г-жа Нинова да не се получават пари от НС, на 18-ти и 19-ти нейните народни представители са взели пътни. 19 от тях пък са взели дневни командировъчни. Така че, ако тя не може да си контролира парламентарната група е неин проблем, но аз няма как да наложа административни санкции или по някакъв начин да се произнеса еднолично и да променя правилника”.
Припомняме, че вчера лидерът на социалистите Корнелия Нинова изпрати писмо до председателя на парламента Цвета Караянчева, в което заявява, че БСП се отказа от депутатските привилегии докато са извън парламента.
В писмото Нинова заявява, че няма да използват командировъчни средства от НС, както и служебни автомобили, разходи за гориво и нощувки в избирателните им райони.
„БСП се отказа и от възнаграждения си за дните, в които не са в парламента”, пише Нинова.
Лидерът на опозицията отправи молба към Караянчева, когато гледат промените в Правилника за организация и дейността на Народното събрание, да обединят предложенията си с възраженията на левицата, които от три месеца искат намаляване и замразяване на заплатите на депутатите.
Според Нинова е недопустимо в условията на нарастваща бедност и неравенства заплатите на депутатите да се увеличават автоматично на всеки три месеца с ръста на средната заплата за страната.
Все пак по правилник, депутатите от БСП, които не ходят на работа, би трябвали да вземат 1/3 от заплатите си – тоест над 1000 лева.
Вчера това предизвика недоволството на колегите им от ГЕРБ и „Обединени патриоти”, които настояват за промени в правилника.
А междувременно БСП продължават с бойкота си – в неделя миналата седмица, те заявиха, че няма да влизат в зала заради приетите промени в Изборния кодекс. И въпреки че, в понеделник ГЕРБ заявиха, че се отказват от част от тях, социалистите още отказват да отидат на работа. Без тях се гласува Протокола за присъединяване на Северна Македония в НАТО и ветото на президента Румен Радев върху Закона за личните данни.