Бойко Борисов
на снимката: премиерът Бойко Борисов

ГЕРБ ще върне преференциалното гласуване и ако президентът Румен Радев наложи вето, партията ще го подкрепи в тази част на законопроекта.

Това стана ясно на брифинг след заседание на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, свикано от премиера Бойко Борисов.

Интересно е да се отбележи, че председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов не присъства на пресконференцията. До премиера, вицепремиера Томислав Дончев, кмета на София Йорданка Фандъкова, депутата от ГЕРБ Георги Марков стоеше шефът на правната комисия в парламента Данаил Кирилов.

Освен това ГЕРБ ще открие процедура за избор на нов състав на Централната избирателна комисия, тъй като мандатът на настоящата е изтекъл.

Премиерът Бойко Борисов определи изявленията на БСП, че преференцията е отпаднала, като нахалство.

По-скоро бил вдигнат прага на преференцията, но тъй като партия ГЕРБ била избрана с много преференциални гласове и има много членове в парламента, избрани по този начин, ще остане стария режим.

„Не трябва да има съмнение у гражданите, че едва ли не са подкрепили някакви важни решения, които са наложени от ДПС”, каза Борисов.

Според него това, което е накарало ГЕРБ да подкрепи високия праг на преференцията е, че Цветанов се е съобразил с ДПС, които са заявили, че няма да осигурят кворум и ще напуснат заседанието, но извиване на ръце не е имало.

Припомняме, че промените в Избирателния кодекс бяха гласувани в четвъртък миналата седмица, след повече от 15 часа дебати.

Прагът на преференцията беше увеличен и ще е валиден, ако броят на гласовете, получени за кандидата, е не по-малък от съответната избирателна квота.

Максималният брой избирателни секции в страната извън Европейския съюз остава 35, което засяга и Великобритания след Брекзит.

Депутатите подкрепиха цялостно въвеждане на машинно гласуване след местните избори наесен.

ГЕРБ и част от „Обединени патриоти” подкрепиха подкрепено предложението ДПС да отпадне сегашното изискване за валидност на преференцията от минимум 7 на сто от гласовете, подадени за кандидатската листа.

Против предложението гласуваха от БСП, ВМРО и “Воля“ с мотива, че така се обезсмисля преференциалният вот.

Измененията в Изборния кодекс станаха причина парламентарната група на БСП да обяви, че напуска Народното събрание, тъй като според левицата те „нарушават законността, свободния избор на българските граждани и гаранциите за честни избори“.

БСП постави няколко условия на управляващите, за да се върнат депутатите й в пленарна зала: избор на нова ЦИК, отмяна на срамните среднощни гласувания от онзи ден, връщане на преференцията, нов дебат за машинното гласуване, всеки да може да си търси правата с касационна жалба.

Днес промените в Изборния кодекс бяха определени като „брутални и антидемократични ” и от „Демократична България“.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук