Красимир Вълчев
на снимката: Министърът на образованието Красимир Вълчев

В писмо до Европейската комисия Министерството на образованието поиска редакция на анкетата за дигитална оценка училищата SELFILE. Проблемът с анкетата в българското общество произлезе поради наличието на неприемлива опция в отговорите. Анкетата е еднаква за всички страни от ЕС и в нея деца над 9-годишна възраст трябва да определят пола си, като има 4 възможности: „момче“, „момиче“, „друго“ и „предпочитам да не казвам“.

МОН настоява пред генералния директор на Главна дирекция „Образование, младеж, култура и спорт“ към ЕК г-жа Темис Кристофидо от въпроса да бъде премахнат отговорът „друго“ или да изчезне целият въпрос, защото в този вид у нас той е неприемлив. Спорната опция противоречи на българското законодателство и предизвика вълна от критики и различни коментари.

Според министър Красимир Вълчев досега анкетата е попълнена от децата в около 900 училища и жалби от учебните заведения няма. Единственият известен сигнал е подаден до медиите от родител. Вълчев окачестви анкетата като полезен инструмент за определянето на дигиталната готовност на училищата и подчерта, че „нито ние, нито ЕК искаме да я компрометираме заради този детайл“.

По думите на министъра анкетата няма за цел да определя половата принадлежност на учениците. Той самият призна, че не одобрява насаждането на джендър-идеология в училищата.

От ЕК припомниха, че въпросите, свързани с терминологията за определяне на пола, са от компетентността единствено на държавите-членки и се решават съгласно с техните законодателства. Представителството на Комисията у нас опроверга твърденията, че това е опит да се „проповядва джендър-идеология“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук