Преди 47 години, на 22 април 1970г., милиони хора излязоха по улиците, за да протестират срещу негативното влияние на 150 години индустриално развитие.
В САЩ и други части на света, смогът стана смъртоносен, появиха се доказателства, че замърсяването води до забавяне развитието на децата. Биологичното развитие отбеляза спад заради непрекъсната употреба на пестициди и други замърсители.
Екологичното съзнание се повиши и американският Конгрес и президентът Ричард Нисън реагираха бързо. През юли същата година те създадоха Агенция за опазване на околната среда и екологични закони – за водите и за застрашените видове, пише Си Ен Ен.
Денят на Земята днес е глобално събитие и над 1 млрд. души от 192 държави участват в него.
Това е ден на политически действия и гражданско участие. Организират се шествия, подписват се петиции, политиците се срещат с хората, садят се дръвчета, почистват се градове.
Корпорациите и правителството го използват, за да дават обещания и да обявят мерките за справяне с глобалното затопляне.
Климатичната грамотност в днешно време се счита за двигател в промяна на личните навици, подкрепа за зелената икономика, създаване на зелени технологии и работни места, както и държавни политики в тази сфера.
Съзнавайки важността от образованост по темата за опазването на околната среда, авторите на Парижкото споразумение за климата са заложи обучението в сърцето на договора, принуждавайки правителствата да създадат програми, с които да повишат „климатичната грамотност”.
Финландия, например, чиято образователна система е призната за най-добрата в света, залага много на обучението за околната среда и климатичните промени. Все повече държави, сред които Италия, Мароко и Накарагуа вече създават закони, с помощта на които следващото поколение ще създаде повече зелени работни места.