Черноморието ни е чисто. Цяло министерство гарантира. Снимка: pixabay

Няма никакво замърсяване в българската акватория на Черно море, съобщават на сайта на Министерството на околната среда и водите в последната си актуална информация.

МОСВ осигурява редовно наблюдение на състоянието на морските води, след като руснаците взривиха стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на р. Днепър в Украйна, за да забавят темпа на украинското контранастъпление.

Резултатите от изследване на водните проби, взети на 3-ти юли от трите брегови пункта – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг, не показват превишения на съответните норми. Данните изключват потенциално замърсяване на морската околна среда с изследваните вещества. Резултатите за цезий-137 и тритий за Дуранкулак море и за Дуранкулак бряг са далече под границите на специфичната активност.

Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, както и сателитно наблюдение, не показват замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители вследствие на инцидента.

Прогнозата за северозападната част на Черно море до 17-и юли се запазва благоприятна, като потенциалните замърсители циркулират в изключителната икономическа зона на Украйна, отбеляза още МОСВ.

Към днешна дата цифровото моделиране и сателитно наблюдение не показват дори вероятност за навлизане на потенциални замърсители в изключителната икономическа зона на България. Петната от 5 юли в изключителната икономическа зона на България не се наблюдават на сателитните данни. Миксът от днепровски и днестровски седименти към 3-4 юли в украински води вече не се наблюдава. Няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие.

Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Регионална лаборатория – Варна към ИАОС следят ежеседмично състоянието на черноморските води в 3 допълнителни пункта по бреговата зона, които бяха определени в отговор на нововъзникналата ситуация – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг. МОСВ е в постоянен обмен на информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.

Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на здравеопазването и Министерството на туризма за спокойното протичане на туристическия сезон.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук