Нивата на замърсяване на въздуха остават опасно високи в много части на света. Данни на Световната здравна организация показват, че 9 от 10 души дишат въздух, съдържащ високи нива на замърсяване.
Актуалните оценки разкриват обезпокоителен брой смъртни случаи в резултат на това – 7 милиона души умират всяка година заради замърсяването на атмосферния въздух.
„Замърсяването заплашва всички нас, но най-бедните и най-маргинализираните хора понасят най-тежките удари”, казва Тедрос Аданом Гебрейесус, директор на СЗО.
По думите му над 3 милиарда души, повечето от които жени и деца, по целия свят дишат смъртоносен дим всеки ден заради използването на замърсяващи печки и горива в домовете си.
Световната здравна организация изчислява, че 7 милиона хора от целия свят умират всяка година заради излягане на въздух с големи нива на фини прахови частици. Те проникват дълбоко в белите дробове и сърдечно-съдовата система, причинявайки заболявания, включително инсулт, сърдечни заболявания, рак на белия дроб, хронични обструктивни белодробни заболявания и респираторни инфекции, включително пневмония.
Самото замърсяване на атмосферния въздух причинява смъртта на около 4,2 милиона души, а замърсяването от домакинствата (включително отопление със замърсители) – приблизително на 3,8 милиона души.
Почти 4 300 града от 108 държави участват в измерванията, които СЗО прави на качеството на въздуха.
Организацията препоръчва годишните стойности на замърсяване да се редуцират до 10 μg/m3.
Още факти:
- 90% от хората по света дишат замърсен въздух.
- Най-мръсен е въздухът в Средиземноморския регион и Азия, надхвърляйки 5 пъти препоръчителните стойности на СЗО.
- Въздухът в Африка също е сред най-мръсните.
- В Европа всяка година умират 500 000 души заради замърсяването на въздуха, в Америка – 300 000.
Фините прахови частици причиняват редица заболявания, които често водят до смърт. СЗО съобщава, че от всички 7 милиона смъртни случаи, в резултат на мръсен въздух, най-разпространени са следните случаи:
- 21% от пневмония
- 20% от инфаркт
- 34% сърдечни заболявания
- 19% хронични обструктивни белодробни заболявания
- 7% рак на белия дроб
Най-застрашени да децата, жените и хората, които работят на открито. Пневмонията е една от основните причини за смъртност при децата под 5-годишна възраст, допълват от СЗО.
Като най-големи замърсители се посочват:
- Фабриките и енергийните доставчици
- Транспортът
- Прахът
- Земеделските дейности
- Отоплението в дома
- Горенето на забранени отпадъци
ДАННИТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ
Страната ни се нарежда на челно място в Европейския съюз по смъртност заради мръсния въздух, показват данните на СЗО. Нивата на замърсяване на въздуха в България са близки до тези в Киргизтан, Таджикистан и Грузия.
Всяка година 15 хиляди българи умират заради замърсяването. За сравнение, у нас всяка година загиват около 700 души при пътнотранспортни произшествия. Това означава, че мръсният въздух убива 20 пъти повече хора, което показва колко сериозен е проблемът.
Според данните на СЗО общо 60% от мръсния въздух у нас се дължи на автомобилите, а останалите 40% се падат на различни битови замърсители, включително и на отоплението на дърва и въглища. Горенето на различни отпадъци като гуми и парцали също не помага за подобряването качеството на атмосферния въздух.
Разбира се, не бива да пренебрегваме и безхаберието на общините, които упорито отказват да мият улиците или ако това се случи, се прави некачествено. С просто око човек може да се убеди, че улиците са под всякаква критика, а всичко това ние внасяме в домовете си.