Британският премиер Тереза Мей поиска отсрочване на Брекзит и европейските лидери се заеха с дълга и до момента заплетена дискусия по темата. Мей подчерта, че предпочита кратко отлагане, на според Би Би Си има поне 17 страни, които са съгласни и на отсрочка слез 30 юни. Въпреки че лидер след лидер даваха да се разбере, че подкрепят по-дългото забавяне на Брекзит, остава една важна празнина: френският президент Емануел Макрон. Той продължи да твърди, че „не е чул нещо, което да го убеди, че трябва да се даде отсрачка на Великобритания след 30 юни, съобщава Си Ен Ен.
Какъвто и да е резултатът от срещата на върха в сряда, всяко „пространство за дишане“, което ЕС дава на Обединеното кралство, ще бъде дадено с изричното указание, че закъснението на Брекзит в Лондон трябва да бъде прекъснато.
Това все още изглежда малко вероятно: преговорите между Лейбъристката партия и Консервативната партия не доведоха доникъде, Демократичната юнионистка партия на Северна Ирландия едва ли ще промени позицията си, а най-консервативните от консерваторите, ако не друго, увеличиха реториката си срещу споразумението на Мей.
Но не само в Лондон започва да се появява задънена улица. Противоположните тонове на ирландския таойсийч /министър-председател/, Лео Варадкар и френският Макрон сочат, че единството между европейските нации, които са се държали твърдо през последните три години, вече е малко отслабено.
Британският премиер Тереза Мей настоя, че иска Великобритания да напусне ЕС „възможно най-скоро” , след като пристигна в Брюксел за срещата на върха, в която тя поиска от своите колеги за удължат Брекзит.
„Искам удължение до 30 юни, но което е важно, всяко удължение да ни позволява да напуснем в момента, когато ратифицираме сделката за излизане, така че ние можем да напуснем и на 22 май, за да построим нашето светло бъдеще“, каза тя.
Мей поиска удължаване на Брекзит, от този петък до 30 юни, като това ще ѝ даде повече време да ратифицира сделката си. Но други лидери, пристигайки в Брюксел предложиха, че това удължаване може да продължи дори по-дълго.
Макрон обаче се опитва да представи една по-строга позиция настоявайки, че Мей трябва да представи повече гаранции, че удължението ще изпълни целта си, и че лондонската криза няма да засегне европейския бизнес.
„За мен нищо не е решено – каза той – Трябва да разберем защо това искане е било отправено и какви са политическите планове зад него. За мен това е важно… времето за решения е сега”.
„Нито една от двете страни не иска твърд Брекзит или излизане без договор. Аз съм за това да се удължи срокът, но трябва да има гаранции, иначе може да стане голям хаос“ – заяви министър-председателят Бойко Борисов в Брюксел преди извънредното заседание на Европейския съвет – След като не сме готови за Брекзит явно – и британците, и ние, е най-добре да се даде най-дълъг срок – година, година и половина и през това време да се работи.“
По думите му има много въпросителни по отношение на писмото на британския премиер Тереза Мей до председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Според Борисов въпроси има и около предстоящите евроизбори и провеждането им в Обединеното кралство.
Бойко Борисов съобщи, че самолетът, с който е пристигна в Брюксел, е спукал гума при кацането си. Пилотите обаче са успели да овладеят машината „Фалкон“.