След като по-рано тази седмица американското правителство изпрати проект на договор за покупката на нови 8 самолета Ф-16, в сряда финансовото министерство емитира нов вътрешен дълг за 300 милиона лева.
Аукционът на вътрешния пазар се е провел в сряда, съобщи финансовото министерство късно снощи.
Става дума за две дългосрочни емисии – 10.5-годишни и 20-годишни държавни ценни книжа (ДЦК), деноминирани в лева, с падеж съответно на 21.12.2029 г. и 21.06.2039 г.
Тази година МФ няма календар за продажбата на ДЦК. Експерти коментират, че вероятно държавата се подготвя за покупката на самолетите и се търси евтин финансов ресурс на международните пазари .
При преговорите за придобиване на изтребителите стана ясно, че българското правителство няма кредитна история във военните сделки със САЩ и няма как да получи преференциални условия за разсрочено плащане на самолетите. Затова кабинетът предпочита вариант, при който да плати цялата сума, която според експерти ще е около 2 млрд. лева накуп.
В момента пазарните условия за поемане на държавен дълг са доста добри предвид огромната ликвидност в банковата система и отрицателните лихви на БНБ върху свръхрезервите на банките, коментират финансови експерти.
Постигнатата доходност в сряда е била съответно 0.41% за пласираните 10.5-годишни книжа на стойност 200 млн. лв. и 1.60% за 20-годишните книжа, които са на стойност 100.6 млн. лв.
България е сред държавите в ЕС с най-ниско ниво на дълга. В момента размерът на държавния дълг е 11.6 млрд. евро, като 2.53 млрд. от него са вътрешен, а 9.08 млрд. евро външен.
Следващото голямо плащане на външен дълг е през 2022 г., когато е падежът на 7-годишната емисия еврооблигации от март 2015 г. в размер на 2 млрд. евро.