На изслушването за еврокомисар в Европейския парламент Мария Габриел, с ресор „Иновации и младеж“, с отговорни комисии Промишленост, изследвания и енергетика, култура и образование, изтъкна важни приоритети и цели на бъдещите си проекти.
Ресорът съдържа политиката на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите. „Той е много важен от гледна точка на желанието на Европа да бъде една по-здрава сила“, каза по-рано председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Мария Габриел започна с благодарствени слова към българското правителство и премиерът Бойко Борисов за гласуваното доверие, както и с благодарности към Урсула фон дер Лайен за доверието по отношение на възложения ресор.
За една по-приобщаваща Европа призова кандидатът за еврокомисар Мария Габриел. За насърчаване на иновациите, спорта, образованието, за „Европа на талантите, но и Европа на сърцата“ ще работи еврокомисарят, се казва в обръщението й към ЕП.
„Европа трябва да запази водещата си роля в науката, с по-голям принос от САЩ и Китай. Но за да стане това, програмата за научни изследвания трябва да остане отворена“, каза Габриел.
За ЕС на иновациите, за нови граждански инициативи, както и за продължаваща работа по геополитическите интереси, са друга част от приоритетите, на които обърна внимание Мария Габриел.
Важна тема на нейния ресор е и, както отбеляза тя, мястото на жените в политиката.
Депутатите отбелязаха, че програмата „Хоризонт Европа“ е ключова за ЕС и неговите политики.
В рамките на „Хоризонт Европа“ Мария Габриел смята да увеличи ангажиментите за младежта. Относно въпросната програма към Габриел беше отправен въпрос за бюджета, който предстои да осигури. Нейният отговор беше, че тя ще се стреми да работи за обявеното вече намерение за увеличение на европейския бюджет в тази област от 120 млрд. евро, като застава на страната на ЕП и ще се опита да работи с него, като поддържа непрекъснат диалог, включително и при вземането на решения. Европейски творчески програми ще бъдат стартирани също в рамките на тази програма, каза Габриел, както и инвестиции в нови технологии за намаляване на емисиите на въглероден диоксид.
По програмата „Еразъм“ тя смята да работи в посока по-голямо приобщаване, както и по посока на екологичните дейности. В рамките на тази програма ще се работи и върху различните прояви на културата, както и за равнопоставен достъп на всички.
„Науката се среща с регионите, науката се среща с училищата“ е името на инициативата, която смята да стартира Мария Габриел и беше обявена от нея по време на изслушването в ЕП.
Кандидатът за еврокомисар обяви и стартирането на 15 октомври на форума за културното наследство, на който ще се обсъжда и неговата цифровизация – дейност, чието голямо значение изтъкна Габриел.
Корпусът за солидарност, в рамките на който европейските младежи ще могат да помагат на мигранти, е също една от дейностите с важно значение, отбеляза Мария Габриел.
По всички свои проекти и дейности Мария Габриел ще поддържа непрекъснат и активен диалог с ЕП, като той ще бъде включен в тях като съзаконодател.
Ресорите на кандидатите за комисари бяха обявени на 10 септември от избрания председател на Комисията Урсула фон дер Лайен. Самите кандидати бяха номинирани от държавите в ЕС.
Целта на изслушванията е депутатите да преценят дали кандидатите са подходящи за предложения им ресор и дали са готови да отговорят на очакванията на гражданите и да реализират програмата на фон дер Лайен, представена пред парламента през юли.
Изслушванията се организират от парламентарните комисии, отговарящи за ресора на съответния кандидат. Всяко изслушване ще продължи по 3 часа и ще бъде предавано на живо онлайн. След края на всяко изслушване ще бъдат подготвени оценки за представянето на кандидатите.
След края на всички изслушвания Председателският съвет (председателят на ЕП и лидерите на политическите групи) ще обмени мнения с тримата изпълнителни заместник-председатели – Валдис Домбровскис, Франс Тимерманс и Маргарете Вестегер.
Ако се наложи да се проведат допълнителни изслушвания на кандидатите за членове на Комисията или на нови кандидати, те ще се проведат на 14 и 15 октомври, като Съветът на председателите на комисии ще оцени резултата от тях на 16 октомври, преди окончателното решение на Председателския съвет за приключване на изслушванията на 17 октомври.
Гласуването за одобрението на пълния състав на Комисията ще се проведе на 23 октомври по време на пленарната сесия на ЕП в Страсбург.