Съд в Бангладеш осъди 16 души на смърт заради убийството на 19-годишна студентка, изгорена жива през април, което предизвика възмущение в цялата страна. Нусрат Джахан Рафи била залята с керосин и запалена, след като отказала да оттегли жалба за сексуален тормоз срещу главния учител в семинарията, в която учи.
„Присъдата доказва, че на никой няма да му се размине за убийство в Бангладеш. Имаме върховенство на закона“, заяви прокурорът Хафез Ахмед пред журналисти след произнасянето на присъдата в препълнената съдебна зала.
Рафи била примамена на покрива на семинарията, където нападателите й я притиснали да оттегли жалбата, която е подала в полицията. Когато тя отказала, била завързана, залята в керосин и подпалена. Тя получила 80% изгаряния по тялото си и починала в болницата пет дни по-късно на 10 април.
Смъртта й предизвика възмущение и подчерта тревожно увеличение на случаите на сексуален тормоз в южноазиатската страна със 165 милиона души.
Протестиращите в столицата Дака организираха демонстрации в търсене на „наказание за убийците , което да послужи за пример“. Премиерът Шейх Хасина обеща да преследва всички замесени.
„Нищо особено“
Рафи отишла в полицията в края на март, за да съобщи за сексуалния тормоз, а публикувано видео показва, че шефът на местното полицейско управление регистрирал жалбата си, но я отхвърлил като „нищо особено“.
В същото време полицията заявила, че един от първоначално арестуваните 18 души е обвинил учителя в семинарията, че е поръчал нападението.
Учителят „им казал да окажат натиск върху Рафи да оттегли жалбата или да я убият, ако тя откаже“, каза пред АФП началника на полицията Мохамед Икбал, който ръководи разследването.
Икбал също казал, че някои от арестуваните са съученици на Рафи и че са я вързали с шал, преди да я подпалят.
„Планът бил инцидентът да се представи като самоубийство. Но той пропаднал, след като Рафи успяла да слезе долу, докато гори, защото шалът изгорял и освободил ръцете и краката й“, казва още той.
Активисти твърдят, че убийството показва култура на безнаказаност, свързана със сексуални престъпления срещу жени и деца, и за фактът, че тези, които съобщават за тормоз, често търпят саморазправа.
Съдебните преследвания са рядкост в случаите на изнасилвания и сексуални посегателства.
След убийството Бангладеш нареди на около 27 000 училища да създадат комисии за предотвратяване на сексуално насилие.
Случаят бързо беше разрешен, като изслушването отне само 62 дни.