парламент, председателски съвет

С 34 минути закъснение започна пленарното заседание. То започна с кворум от 149 народни представители. Причината за закъснението бе председателски съвет при Цвета Караянчева.

В пленарна зала присъстват и министри от кабинета „Борисов 3“.

Първоначално парламентът не събра кворум, за да започне заседанието си, чиято първа точка трябваше да бъде Закона за извънредното положение. Повечето от депутатите бяха в пленарната зала.

БСП обаче не се регистрираха. Каква е причината още не е ясно. Една от възможните причини е извънредно заседание на ПГ на БСП, за да бъде обсъден Закона.

Ако текстът бъде приет, той ще е в сила до 13 април, когато би трябвало да изтече извънредното положение, ако не бъде удължено.

В документа са разписани всички правила, които българските граждани трябва да спазват по времето на извънредното положение.

Част от мерките са забрана за посещения на барове, ресторанти, заведения за хранене, кафенета и търговски обекти, с изключение на хранителните магазини, аптеките, банките и застрахователните офиси.

На ресторантите и заведенията за бързо хранене се разрешават доставки на адрес при строго спазване на хигиенните изисквания. Законът потвърждава и спрените учебни занимания и извънкласни занятия в училищата и университети, както и посещенията на децата в детски градини и ясли.

Забранява се провеждането на всякакъв вид масови мероприятия – спортни прояви, концерти, конференции и други. Посещенията на кина, театри, музеи, галерии, фитнес-зали и други, също остава. Сред мерките е и забраната за свиждания в затворите и арестите.

Всички български граждани, планиращи пътувания извън страната, задължително трябва да сключат медицински застраховки.

Част от мерките са насочени и в правната сфера. До прекратяването на извънредното положение се спират да текат всички процесуални срокове по висящите съдебни, арбитражни, административни и изпълнителни производства, освен тези по наказателните.

И още: всички работодатели, ако могат, трябва да въведат дистанционна форма на работа. Фирмите могат да пускат в платен или неплатен отпуск служителите си, без да е необходимо тяхното съгласие.

Предвижда се наказание за разпространяването на фалшиви новини.

Ще има наказания и за лекарите, които отказват да изпълняват служебните си задължения.

Преди дни в Наказателния кодекс бяха приети поправки, според които човек, който нарушава карантината си, го очаква затвор до пет години и глоба до 50 000 лева.

Целият закон може да прочетете ТУК.

Очаквайте подробности!

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук